Projekt "VetAway". Jak pomagać zwierzętom Afryki?
Archipelag odwiedził trzykrotnie: zimą, wiosną i latem. Za każdym razem eksplorował inne zakątki wyspy. Podczas podróży przeprowadził dziesiątki fascynujących rozmów z mieszkańcami, pokonywał górskie szlaki, brał udział w połowie ryb na rodzinnym kutrze i miał szansę zobaczyć na własne oczy – grindadráp – tradycyjny połów wielorybów, który stał się przedmiotem sporu opinii publicznej na świecie.
- Farerowie prowadzą życie bez konwenansów. Wszystko powinno być podane jest bezpośrednio, w uproszczeniu. Ten pragmatyzm pomaga im w codziennym życiu. Wszystko komunikuje się wprost i nikt nie obraża się na odmowę.
Farerscy mężczyźni w 70% pochodzą od Norwegów, większość kobiet to z pochodzenia Szkotki i Irlandki. Te różnice są widoczne w wyglądzie i zachowaniu Jakub Witek
- To kraj, który nie narzeka. Nie szukają problemu tam, gdzie go nie ma i bardzo łatwo akceptują koleje losu. To, czego my dziś uczymy się od coachów, oni wypracowywali w sobie przez lata - opowiadał.
Zobacz zwiastun filmu dokumentalnego "Faroe Way":
VIDEO
Jak wygląda życie na Wyspach Owczych? Dlaczego farerskie owce są unikalne? Jaki status mają na wyspie te zwierzęta? Czy to prawda, że działa tam specjalna jednostka koordynująca wypadki z udziałem owiec? Jaką rolę na odgrywały wzory na swetrach? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Justyna Tylczyńska
Gość: Jakub Witek (reżyser, dokumentalista, podróżnik. fotograf, autor filmów, m.in. "Faroe way" opowiadającym o życiu na Wyspach Owczych)
Data emisji: 21.11 .2018
Godzina emisji: 14.07
ac