To, czym się zajmujemy, to nie "wróżenie z jelit". To fizyka, chemia, biologia - nauki, które mają bardzo poważne podstawy Kacper Choromański
Jak przekonywał gość Czwórki, ekspert kryminalistyki większość czasu spędza w biurze albo laboratorium, badając ślady znalezione i zabezpieczone w terenie. Jego praca różni się jednak od tej, jaką znamy z seriali detektywistycznych. - Czytamy i sprawdzamy m.in. wyniki badań, np. genetycznych, które otrzymujemy. Trzeba dodać je do siebie, sprawdzić hipotezy, wyciągnąć wnioski, dokonać rekonstrukcji zdarzenia i napisać raport, stanowiący podsumowanie. Czasem trzeba też stwierdzić, co na pewno nie mogło się wydarzyć - mówi gość Czwórki. - To po prostu badanie krwi: kształtu wielkości, lokalizacji i wzajemnego rozmieszczenia śladów krwawych.
Są ślady, które niezmiernie ułatwiają nam pracę, już na wstępie oględzin możemy stwierdzić, że na przykład w momencie powstania danego rozprysku krwi, drzwi były zamknięte. Ale ustalenie całego biegu wydarzeń na miejscu jest niemożliwe Kacper Choromański
Czym są "krwawe ślady" i co może nam powiedzieć krew? Dlaczego gość Czwórki nie lubi określenia, że "krew się czyta"? Kiedy eksperci kryminalistyki wkraczają do akcji i jak wygląda ich praca nad sprawą? I co należy zrobić, by pracować w tym zawodzie? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Dominika Klimek
Gość: Kacper Choromański (ekspert kryminalistyki, zapoznał się z ponad 300 sprawami zagranicznymi i ponad 60 polskimi oscylującymi wokół rekonstrukcji na podstawie analizy śladów krwawych)
Data emisji: 28.11.2018
Godzina emisji: 14.07
kd/ac