- Pojęcie jest dosyć skomplikowane. Często mylone jest ze optyką lub naukami z dziedziny fizyki, czyli zarządzaniu fotonami - mówił dr hab. inż. Michał Józwik z Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej.
- Fotonika jest hybrydą różnych dziedzin nauki. Łączy w sobie mechanikę, elektronikę, klasyczną optykę, techniki przetwarzania obrazu i informatykę. Na wydziale mechatroniki znajdziemy wiedzę o fotonice, którą będzie można zastosować w praktyce. Zajmujemy się sztuką wytwarzania obiektów - tłumaczył.
Inżynieria fotoniczna powstała w drodze ewolucji inżynierii optycznej. Współcześnie niezbędnym jest łączenie technik elektronicznych, przetworników obrazu z programowaniem różnych procesów pomiarowych. To nowoczesna forma optyki - mówił gość Czwórki.
Na czym polega praca na układach optycznych i do czego w praktyce się przydaje? Obliczenia w fotonice mierzone są z dokładnością do nanometrów, czyli jednej tysięcznej mikrometra. Jak stworzyć układ optyczny i do czego może on się przydać? Dlaczego ta dziedzina nazywana jest nauką przyszłości? Jakie zjawiska opisuje? Czym zajmuje się fotonik? O tym w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Dominika Klimek
Gość: w mat. rep.: Weronika Zaperty (mg. inż. fotoniki na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej); w studiu Czwórki: dr hab. inż. Michał Józwik z Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej.
Data emisji: 25.10.2018
Godzina emisji: 14.15
ac