Chory zwierzak - jak mu pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 18:50
Każda z pór roku charakteryzuje się właściwymi dla siebie czynnikami atmosferycznymi. Podobnie jest też latem. Jakie choroby mogą zagrażać naszym pupilom latem?
Audio
  • Choroby zwierząt latem. Jak zabezpieczyć pupila przed pasożytami? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: didesign02/Shutterstock

Temperatura, wilgotność, obecność lub brak opadów - te czynniki sprzyjają poszczególnym zarazkom, bakteriom, wirusom czy pasożytom. Jeżeli zaistnieją odpowiednie warunki, wówczas dany zarazek może się rozwijać.

- Latem zwierzęta domowe narażone są zwłaszcza na pasożyty zewnętrzne - mówił weterynarz dr Artur Andrzejczak. - Ten problem dotyczy wielu gatunków zwierząt, ale poprzez bliskość psa czy kota z człowiekiem, na pasożyty jesteśmy narażeni również my - wyjaśniał.

- Najczęściej są to kleszcze. I to one, zwłaszcza u psów przenoszą najcięższe choroby, które mogą być przenoszone na ludzi. Niebezpieczne są też pchły, które również przenoszą choroby i mogą stanowić zagrożenie dla ludzi.

Jak zatem się przed nimi zabezpieczyć? Jakie choroby są przenoszone przez pchły i kleszcze? W jakim środowisku możemy spotkać te pasożyty? Więcej na ten temat w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Artur Andrzejczak (specjalista chorób zwierząt)

Data emisji: 19.08.2019

Godzina emisji: 14.17


Czytaj także

Pasożyty czworonoga. Na co narażony jest nasz pupil?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 16:00
Chociaż w kalendarzu zima, to wychodząc na spacer z psem, można się przekonać, że w przyrodzie wiosna. Zwłaszcza wtedy, gdy spuścimy czworonoga ze smyczy, a ten pobiegnie w najbliższe zarośla i w sierści przyniesie kleszcza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pies rasowy - czyli jaki. Będą nowe przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 18:00
Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy o ochronie praw zwierząt. Najważniejszym punktem, budzącym kontrowersje, jest nowa definicja określenia "rasowy". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

ASF. Dlaczego afrykański pomór świń jest tak niebezpieczny?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 16:45
Mitem jest, że wyłącznie dziki przenoszą chorobę ASF, czyli afrykański pomór świń, zaś faktem, że za przenoszenie tego wirusa odpowiadają także kleszcze, owady a nawet… samochody, którymi wjeżdżamy do lasu. W "Dajesz radę" z lekarzem weterynarii o faktach i mitach dotyczących ASF.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psy i koty podczas upałów. Jak ochronić je przed udarem?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 18:37
Psy nie potrafią się pocić, koty także, dlatego radzą sobie inaczej, m.in. znajdują schronienie w cieniu. - Zwierzaki podczas upałów nie mają lekko. Jeśli dojdzie do przegrzania nastąpić może nawet udar cieplny, to sytuacja bezpośrednio zagrażająca zyciu - mówi lekarz weterynarii dr Sybilla Berwid-Wójtowicz.
rozwiń zwiń