Jest podejście, że wprowadzanie nowych gatunków do środowiska to "urozmaicanie go". Ale trzeba pamiętać, że to jest działanie na krótką metę Jakub Romanowski
Na ten akt prawny - zdaniem gospodarza audycji - czeka też wielu miłośników dzikiej przyrody. Jak dotąd kwestia gatunków obcych nie była ściśle regulowana w naszym kraju, mimo odpowiednich przepisów zawartych w dyrektywach unijnych, które wymuszają na państwach członkowskich tego typu zmiany. Gatunek obcy i gatunek obcy inwazyjny - to pojęcia, które warto rozdzielać. - Gatunki obce to gatunki wprowadzone do naszego środowiska przez człowieka poza naturalnym zasięgiem ich występowania. Gatunki inwazyjne zaś to gatunki obce, które dodatkowo mają charakter bardzo ekspansywny, powodują eliminację niektórych rodzimych gatunków, bądź znacznie ją ograniczają - tłumaczył Jakub Romanowski. - Dziś istnieje kilka list gatunków obcych i inwazyjnych, jedna z nich zawiera aż 52 pozycje. Gatunki te nie mają tu wrogów naturalnych, konkurują z naszymi o pokarm i nierzadko mają pasożyty, które im nie szkodzą, ale w naszych warunkach są zabójcze dla rodzimych zwierząt.
ZOBACZ TAKŻE Gatunki inwazyjne. Jak zagrażają naszej przyrodzie? >>>
Psittacula krameri - aleksandretta obrożna to gatunek średniego ptaka z rodziny papug wschodnich, zamieszkujący środkową Afrykę i Półwysep Indyjski z Cejlonem/Volodymyr Dvornyk / Shutterstock.com
Izolowanie gatunków inwazyjnych – jedno z założeń nowej ustawy
Jak przekonywał ekspert, gatunki inwazyjne to jedno z trzech największych zagrożeń dla naszej rodzimej fauny. - W nowych przepisach przewidujemy wprowadzenie tzw. azyli, czyli ośrodków dysponujących systemami szczelnej izolacji, których zadaniem będzie "przejmowanie" odłowionych przedstawicieli gatunków inwazyjnych - mówił gość Czwórki. - Wprowadzone mają być także zmiany w postępowaniu w ośrodkach rehabilitacji zwierząt. Dziś, po wyleczeniu, zwierzęta wypuszczane są z powrotem do ekosystemu. To powinno się zmienić.
Co jeszcze zmieni się po wprowadzeniu nowych przepisów? Jakie jeszcze gatunki uznaje się za niebezpieczne dla naszego środowiska? I co powinien dziś zrobić ktoś, kto znalazł np. rannego jenota, uznawanego za gatunek inwazyjny? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.
Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji >>> w której m.in.pytania od naszych słuchaczy, a także spotkanie z lekarzami weterynarii, którzy wyjaśniają, w jaki sposób zapobiegać zastojowi jaj u ptaków, i co zrobić, gdy dotkniemy kumaka.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Gość: Jakub Romanowski (Naczelnik Wydziału ds. Ochrony Gatunkowej w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska)
Data emisji: 23.09.2019
Godzina emisji: 14.17
kd/pj