Wolontariusz w świecie zwierząt. Czy to zajęcie dla ciebie? >>>
- W ubiegłym roku podjęliśmy bardzo dużo interwencji, to aż 14 tysięcy zdarzeń. Blisko 10 tys. zwierząt potrzebowało pomocy wyspecjalizowanego Ekopatrolu - wyliczał Sławomir Smyk. A jak tłumaczyła Agata Bitnerowska, najczęściej wezwania dotyczą ptaków w sezonie letnim i kotów czy psów w okresie chłodniejszym. - Ta sytuacja się powtarza, ale tak naprawdę każdego dnia pomocy potrzebują zwierzęta przeróżnych gatunków. Niezależnie od pory roku, w większości przypadków liczy się czas - mówiła ekspertka.
By wezwać Ekopatrol wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 986 albo alarmowy 112. - Każde zwierzę, które ulegnie wypadkowi drogowemu cierpi i narażone jest na stres. Do każdego wezwania patrol jedzie na miejsce, sprawdza, jakiej pomocy potrzebuje zwierzę - bywa, że uszczerbek na zdrowiu jest poważny, dochodzi do stłuczeń i złamań. Po udzieleniu doraźnej pomocy odwozimy zwierzę do lecznicy - mówi Sławomir Smyk.
ZOBACZ TAKŻE Jak możemy pomóc schroniskom dla zwierząt zimą? >>>
Jak podkreślali eksperci w Czwórce, warto poczekać na Ekopatrol, by udzielając pomocy zwierzęciu, nie zaszkodzić jemu bądź sobie. Zwłaszcza, jeśli zwierzę, które znaleźliśmy, należy do gatunków egzotycznych. - Te zwierzęta nieświadomie bądź świadomie najczęściej przywożą turyści - mówili goście Czwórki. I opowiadali o najdziwniejszych interwencjach, które przeprowadzili funkcjonariusze Ekopatrolu w sprawach dotyczących egzotycznych gatunków.
W programie zajrzeliśmy także w głąb Morza Czerwonego, i sprawdziliśmy, jakie gatunki można tam spotkać. W Radiowej poradni dla zwierząt rozmawialiśmy z lekarzem weterynarii, dr Inez Daszkowską, która opowiadała o papugach. Dlaczego niektóre z nich niszczą wszystko, co "nawinie im się pod dziób"? POSŁUCHAJ >>>
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Gość: Agata Bitnerowska (kierownik Referatu ds. ekologicznych Straży Miejskiej), Sławomir Smyk (rzecznik prasowy, Straż Miejska)
Data emisji: 4.02.2020
Godzina emisji: 14.07
kd