Lasoterapia. Bo las pomaga prawie na wszystko
- Przede wszystkim powinniśmy pójść do lasu z otwartą głową i uważnością, najważniejsze jest, jeżeli chcemy tam naprawdę wypocząć, żebyśmy nie mieli nadmiernych oczekiwań i byli uważni na to, co się dzieje dookoła - mówi Katarzyna Simonienko, doktor psychiatrii i autorka książki "Lasoterapia". - W kąpielach leśnych stawia się na to, żeby być uważnym, obecnym "tu i teraz". Czyli nie rozpamiętywać, nie planować, nie gadać. Tylko koncentrować na tym co się dzieje w przyrodzie, w moich emocjach, w moim kontakcie z naturą.
16:18 Czwórka/Dajesz Radę - lasoterapia 07.04.2021.mp3 O lasoterapii rozmawiamy z Katarzyną Simonienko, doktorem psychiatrii i autorką książki "Lasoterapia (Dajesz Radę/Czwórka)
W kontakcie z naturą ważne są nasze zmysły, to jak oglądamy las z różnej perspektywy. W trakcie kąpieli leśnej zwracajmy uwagę na detale, obudźmy w sobie ciekawość dziecka, wąchajmy, dotykajmy i starajmy się usłyszeć jak najwięcej dźwięków. Kąpiel leśna jest praktyką relaksacyjną podczas której odpuszczamy sprawy bieżące i skupiamy się na tym, żeby być w kontakcie ze sobą i naturą.
Przed wejściem w kontakt z przyrodą starajmy się zostawiać myśli poza lasem. Temu mogą pomóc techniki zaczerpnięte m.in. z mind fulness, ale też praca z oddechem, praca z ciałem, techniki relaksacyjne, czyli wszystko, co pomaga nam oderwać się od codziennej bieganiny i zwolnić.
Jak daleko jest burza?
Zobacz także:
Osoby, które nie wiedzą jak w pełni korzystać z dobrodziejstw lasu mogą skorzystać z przewodnika, który wprowadzi różnego rodzaju techniki relaksacyjne. - Poza tym są tacy, dla których las nie jest codziennością i muszą wiedzieć jak bezpiecznie się po nim poruszać. Niektórzy też w grupie czasem czują się raźniej - tłumaczy gość audycji. - Wybierajmy miejsca, gdzie nie ma odgłosów cywilizacji, a słychać tylko naturalne dźwięki lasu. Z moimi grupami początkowo robimy ćwiczenia, które pomogą nam się odłączyć od codziennego rytmu, zwolnić tempo, bardziej skoncentrować, żeby być "tu i teraz" i być bardziej uważnym. Wyostrzamy też nasze zmysły, nie tylko oglądamy, ale również dotykamy, ściągamy buty i jesteśmy z lasem w głębokim kontakcie. Chodzenie na bosaka jest bardzo istotne, podnosi naszą odporność i relaksuje. Druga część, to są ćwiczenia, które pogłębiają nasze relacje z tym co się dzieje wokół w przyrodzie. Zanurzamy się w tym wszystkim z czym przychodzimy i ostatni fragment to zintegrowanie tego, co przeżyliśmy.
Jak mówi specjalistka bardzo ważne jest byśmy nie wyskakiwali z leśnej kąpieli nagle. Będąc w stanie głębokiego odprężenia nie wsiadajmy od razu za kółko i nie pędźmy, tylko dajmy sobie czas, żeby wszystko sobie poukładać i przemyśleć, zapisać, zanotować. Pobyć z tym co się wydarzyło i stopniowo dopiero wracać do świata zewnętrznego.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: dr Katarzyna Simonienko (psychiatra, autorka książki "Lasoterapia")
Data emisji: 07.04.2021
Godz. emisji: 14.08
aw