Uczelniany dress code. Jak ubierają się studenci?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 16:25
Jak ubierają się studenci łódzkiej filmówki, a jak Ci studiujący prawo na UW? Jak ubrać się na sesję egzaminacyjną? To sprawdzamy w Czwórce. 
Sprawdzamy jaki jest studencki dress code
Sprawdzamy jaki jest studencki dress code Foto: shutterstock/Drazen Zigic

Wygląd i strój wiele mówi o człowieku i studenci powinni mieć to na uwadze. - Nie chodzi o to, żeby wyzbywać się swojego stylu, tylko żeby dostosować go do okoliczności i do kierunku, na którym się studiuje - mówił w Czwórce Paulina Kowalczyk z Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej.

Środowisko akademickie rządzi się swoimi prawami. Inaczej wyglądają studenci prawa, a inaczej ci, którzy uczą się w szkołach artystycznych. Niezależnie jednak od kierunku - każda grupa utrzymuje standardy, tylko robi to w swoim stylu. Trudno zarzucać przyszłym prawniczkom i prawnikom, że chodzą w eleganckich sukienkach czy garniturach, bo strój jest ważnym elementem zawodu, który będą później wykonywać. To też jest pewien rodzaj przygotowywania się do dalszej pracy. A czy na uczelni wypada nosić kolczyki, tatuaże, krótkie topy, mocny makijaż? - Nie ma oficjalnego dokumentu, który regulowałby kwestie studenckiego dress code'u, ale pewne zasady są ponadczasowe. Dlatego warto zapytać rodziców, jak to wyglądało za ich czasów i tradycję połączyć z trendami, które panują teraz - podpowiada Paulina Kowalczyk. 

Na egzaminy schludnie

Z takich rad skorzystała Natalia Żak przygotowując się do sesji. - Jednak wolałam nie ryzykować. Chciałam wypaść dobrze na egzaminie, bo wiadomo, wykładowcy nie tylko patrzą na wiedzę, ale też na wygląd. Tu stawiam na klasykę. - mówi. - Ważny jest także nie za mocny, odpowiedni, makijaż i to czy całościowo prezentujemy się schludnie.

Inaczej może być w przypadku szkół artystycznych, jak np. w Szkole Filmowej w Łodzi, gdzie studiuje Paulina. - Jest trochę różnica, bo jednak w Szkoła Filmowa to bardziej artystyczna uczelnia, więc tam wykładowcy, czy my jako studenci przychodzimy ubrani bardziej na luzie - opowiada. - Powiedziałabym raczej, że pokazujemy swój styl, swoim ubiorem prezentujemy osobowość i nikomu to nie przeszkadza. Oczywiście staramy się nie ubierać wyzywająco, ale utrzymujemy pewne standardy, w swoim stylu.


Posłuchaj
17:16 Czwórka/Strefa Studenta - studencki dress code 13.06.2023.mp3 W audycji mówimy o studenckim dress codzie (Strefa Studenta/Czwórka)

 

Zachowaj fason

Rozmówczynie Weroniki Puszkar, podkreślają, że nieodpowiedni strój może być przyczyną wyproszenia studenta z egzaminu. Dlatego nie warto ryzykować i dobrze zadbać o schludny wygląd zarówno na egzaminie ustnym i pisemnym. Warto o nim pamiętać także podczas egzaminów online. - Takie też cały czas się zdarzają i mnie taki też czeka - mówi  Paulina. - Tutaj oprócz odpowiedniego stroju, należy pamiętać o tym, co za nami, czyli o tle, które nasz egzaminator będzie widział w kamerce.

Natalia zaleca, żeby podczas zdalnych egzaminów ubrać się elegancko nie tylko "na górze". - Podczas takiego egzaminu od stóp do głów lepiej prezentować się odpowiednio - radzi. -  Nie wiadomo przecież, czy wykładowca nie poprosi, żeśmy wstali i coś zaprezentowali.


***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Paulina Kowalczyk (koordynatorka do spraw nowych mediów z biura prasowego Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej), Natalia Żak (studentka)

Data emisji: 13.06.2023

Godz. emisji: 14.15

aw/kul

 

 

Czytaj także

Jak się studiuje za granicą? Relacje polskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 09:30
Młodzi Polacy coraz częściej decydują się na zagraniczne wyjazdy. Wielu z nich pragnie się w ten sposób usamodzielnić. Inni marzą o karierze naukowej albo chcą zrealizować podróżnicze marzenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samotność "daje w kość" studentom. Czy to żniwo pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 10:11
Czas studiów to czas nauki, ale też zabawy, imprez, nawiązywania przyjaźni na całe życie. Jednak w XXI wieku studenci czują się coraz bardziej samotni. Jak temu zaradzić?
rozwiń zwiń