Co macha do nas kleszcz? Przeczytaj, nim wyjdziesz na spacer
Żyją nie tylko w lasach, ale także miejskich parkach, na skwerach. - W środowisku zwierzęcym poruszają się między osobnikami, a potem przenoszą patogeny na ludzi. Do chorób, które wywołują, należą borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu - tłumaczyła prof. Joanna Zajkowska. - Najwięcej zakażeń na terenie Polski jest na Podlasiu i w woj. warmińsko-mazurskim. Wiele zakażonych kleszczy jest także w Czechach, Niemczech i na Słowacji.
By bakterie boreliozy dostały się do organizmu, kleszcz musi pozostać w skórze przynajmniej 24 godziny. - W przypadku wirusa KZM do zakażenia dochodzi już w momencie ukłucia, bo wirus ten znajduje się w ślinie kleszcza - tłumaczyła ekspertka.
Kleszcze wybierają takie miejsca na naszych ciałach, gdzie skóra jest cienka, wilgotna, łatwa do przekłucia. Dlatego podczas aktywności na świeżym powietrzu ważny jest stosowny ubiór i używanie repelentów prof. Joanna Zajkowska
Jak rozwija się kleszczowe zapalenie mózgu, jak leczy się tę chorobę i jak się przed nią ustrzec? Jak bezpiecznie usunąć kleszcza z naszego ciała? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie mówiliśmy także o kampanii informacyjno-edukacyjnej "Nie igraj z kleszczem - wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu".
W nagraniu całej godziny audycji także m.in. o tym, komu przydaje się intercyza, co oznacza z prawnego punktu widzenia i w jaki sposób ją skonstruować? >>>
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Justyna Majchrzak
Gość: Joanna Zajkowska (Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku)
Data emisji: 29.05.2018
Godzina emisji: 14.12
kd/jp