Zamurowane domy po powrocie z emigracji. Jak pomóc jerzykom?
Sokoły obecne są na świecie prawie wszędzie poza Antarktydą. - Od zawsze były obiektem zainteresowania badaczy, a sokolnictwo jest dziedziną istniejącą od bardzo dawna. Tylko dzięki zgromadzonym przez lata doświadczeniom udało się odtworzyć populację tych ptaków - tłumaczył Janusz Sielicki ze Stowarzyszenia na rzecz dzikich zwierząt „Sokół”. - Obecnie sokoły hodowane są także w Polsce, a w naszych miastach mieszka ok. 30 par tych ptaków. Pracujemy też nad tym, by nauczyły się one żyć także w lasach.
Podróżowanie z psem i kotem. Robisz to dobrze?
Gdzie w Europie sokołów jest najwięcej? W jaki sposób przebiegają badania nad odtwarzaniem populacji, czym są gniazda introdukcyjne i gdzie sokoły mieszkają najchętniej w Polsce, a także, jakie są prognozy dotyczące zwiększania populacji tych ptaków w naszym kraju? Jak w ratowaniu sokołów pomaga miejski monitoring? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie mówiliśmy o niewyjaśnionych przypadkach śmierci fok na polskim wybrzeżu. W "Poradni dla zwierząt" zaś z lek wet. Polą Borusewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu rozmawialiśmy o schorzeniach wątroby u zwierząt, a w cyklu "Kacper i jego zwierzak" spotkania z nietoperzami.
Życie sokołów wędrownych można codziennie podglądać w sieci, dzięki kamerom Stowarzyszenie na rzecz dzikich zwierząt "Sokół".
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Gość: Janusz Sielicki (Stowarzyszenie na rzecz dzikich zwierząt "Sokół")
Data emisji: 4.06.2018
Godzina emisji: 14.07
kd