Jak zostać przewodnikiem górskim?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 10:00
- Nie zawsze łatwo jest pogodzić górską pasję z codziennością. Jednak to, czego nauczyć się można na kursach przewodnickich bardzo ułatwia późniejszą organizację całego życia – mówi Michał Pluta ze Studenckiego Klubu Górskiego UW.
Audio
  • Jak zostać przewodnikiem górskim i dlaczego to zawód dla ludzi z pasją? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kamila Koziol/Shutterstock.com

Jak podkreślali goście Czwórki, kurs przewodników górskich daje umiejętność nie tylko "przeżycia w ekstremalnych warunkach", ale też radzenia sobie w bardzo wielu codziennych sytuacjach. - Jeśli już nauczymy się, co robić, gdy zgubimy się nocą w górskim lesie, problemy dnia codziennego będą prostsze do rozwiązania - tłumaczyła Magdalena Czarnecka. - Czasem w górach jest więcej "normalności" niż w miastach. Tam łatwiej jest poukładać sobie priorytety, wszystko jest na swoim miejscu - tłumaczył zaś Michał Pluta.

Aby zostać przyjętym na kurs przewodnicki, należy udokumentować swoją  górską działalność, a potem zdać egzamin wstępny, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Bardzo ważnym elementem nauki jest znajomość zasad pierwszej pomocy. Jak przebiega taki kurs i gdzie znaleźć ten, który będzie nam najbardziej odpowiadał? Czy przewodnik górski to zawód całoroczny, czy jedynie sezonowy - o tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Magdalena Czarnecka, Michał Pluta (Studencki Klub Górski Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 4.10.2018

Godzina emisji: 14.15

kd

Czytaj także

Przewodnik turystyczny. W tym zawodzie nie działa demokracja

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 14:00
- Dla mnie każda grupa jest ciekawa. Ludzie są różni, a możliwość spotkania się z nimi fascynująca - mówiła Karolina Napierała przewodniczka po Warszawie i pilotka wycieczek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakopane - dziś Krupówki i Morskie Oko, kiedyś kolonia artystyczna

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 15:00
- Zakopane można w usytułować na mapie europejskich kolonii artystycznych końca XIX i początku XX wieku, czasów modernizmu - mówił Tomasz Drzewiecki, historyk sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Au pair - czy to praca dla mnie?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 17:01
Decydują się na pozostawienie swojego dotychczasowego życia i wylatują na rok, czasem dłużej, żeby opiekować się dziećmi, mieszkącymi dzięsiątki kilometów od Polski. Mierzą się z szokiem kulturowym, językiem, problemami wychowczymi. W zamian zyskują niezapomniane wspomnienia i możliwość podróżowania po USA.
rozwiń zwiń