W świecie psów dingo. Czwórka nadaje z Australii!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 14:00
- Ten dziki pies pochodzi z Azji i w Australii żyje "dopiero" od kilku tysięcy lat. Dingo przybyły wraz z ludźmi, którzy podróżowali z przez Pacyfik i opracowali techniki przewożenia zwierząt, m.in. także świń czy kur - mówi prof. Kristofer Helgen z Adelaidy.  
Audio
  • Dlaczego psy dingo zawładnęły Australią? (Dajesz radę/Czwórka)
Dingo
DingoFoto: Tuns/PAP

kangur walabia skalniak żoltonogi australia 1200.jpg
Walabia, czyli mniejszy kangur. Czwórka nadaje z Australii!

Z daleka przypomina wilka, z bliska bardziej japońskie psy rasy Akita Inu. - Psy zdążyły już skolonizować cały kontynent i obecnie są najważniejszymi drapieżnikami dla wielu rodzimych gatunków australijskich zwierząt. Po ich pojawieniu się zniknęła m.in. populacja tygrysa tasmańskiego - tłumaczył prof. Kristofer Helgen z Adelaidy – dla wielu Australijczyków dingo są "rdzennymi" mieszkańcami naszego kontynentu.

Jak wygląda życie psów dingo "od kuchni" i co sprawiło, że psy te "zawładnęły" australijską fauną? O tym w nagraniu rozmowy, którą przygotował Kacper Kowalczyk.

niedzwiedz las 1200.jpg
Czy niedźwiedzi brunatnych trzeba się bać?

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Data emisji: 22.10.2018

Godzina emisji: 14.45

kd/pj

Czytaj także

Wataha w podróży. Pies zmienia perspektywę człowieka

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 08:50
Agata Włodarczyk, Przemek Bucharowski i ich nieodłączna przyjaciółka Diuna, suczka rasy wilczak czechosłowacki - razem zdobyli Himalaje, Mongolię, a dziś planują kolejne wyprawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gośka Zdziechowska - współczesna doktor Dolittle

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 12:20
Karmiła misie koala, spędziła noc z gepardami, doskonale dogaduje się z wilkami, a podczas podróży do Brazylii zaprzyjaźniła się z jaguarem. Małgorzata Zdziechowska, polska doktor Dolittle, właśnie wydała książkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekretne życie kangurów. "To takie sarny Australii"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 14:46
- Kangur jest symbolem naszego kontynentu. To takie "sarny Australii", choć przecież należą do zupełnie innej rodziny zwierząt - tłumaczył prof. Kristofer Helgen z Adelaide na południu Australii, znawca ssaków, odkrywca ponad 100 gatunków.
rozwiń zwiń