Typowy muflon. Gdzie go spotkasz?
Gronostaj pochodzi z rodziny łasicowatych, jednak jest od łasic większy i ma dłuższy ogon. - Gronostaje spotykamy najczęściej w dolinach rzek, ale też w lasach, czyli wszędzie tam, gdzie będą miały pokarm - tłumaczy Małgorzata Czyżewska z Lasów Państwowych, i jak podkreśla, to bezwzględne drapieżniki. - Gronostaje polują same, mają swoje terytoria i zakładają spiżarnie. Gdy jest więcej jedzenia, zbierają upolowane gryzonie w jednym miejscu, by potem z nich "korzystać" - tłumaczyła ekspertka.
W lecie sierść gronostaja jest koloru czekoladowo-brązowego na grzbiecie, żółto-białego na brzuchu, z czarnym końcem ogona, a w zimie futro zmienia na białe - także z czarnym końcem ogona. - To właśnie ten czarny koniec to charakterystyczna plamka wszywana w kołnierze rektorów, a wcześniej królów - mówi Małgorzata Czyżewska.
W jaki sposób gronostaje zagrażają przyrodzie i jaki jeszcze - poza negatywnym - mają na nią wpływ? Czy mogą być uroczymi pupilami domowymi? O tym w nagraniu materiału reporterskiego z audycji.
***
Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia
Prowadzą: Kamila Dębczak i Kuba Marcinowicz
Data emisji: 4.01.2018
Godzina emisji: 6.35 - 7.35
kd/pj