Psy nie potrafią się pocić, koty także, dlatego radzą sobie inaczej, m.in. znajdują schronienie w cieniu. - Gdy zwierzak jest wystawiony na długie działanie wysokiej temperatur to początkowo zaczyna próbować się chłodzić, chce obniżyć swoją temperaturę ziejąc, szukając chłodu, schronienia - mówi Andrzej Chachaj, lekarz weterynarii. - Jeśli dojdzie do przegrzania organizmu, to przyspiesza im oddech, zieją , pojawiają się zaburzenia układu krążenia, mogą wystąpić zaburzenia układu nerwowego, takie jak opóźnione reakcje czy nawet utrata świadomości. Niestety, niektóre tego typu sytuacje kończą się śmiercią - dodaje.
Udar cieplny
Zwierzęta, tak samo jak ludzie, mogą dostać udaru. Udar jest sytuacją, w której rośnie wewnętrzna temperatura zwierzęcia. Zwykła temperatura naszych pupili to około 38,5 stopnia C, z udarem mamy do czynienia, gdy wzrasta ona powyżej 40 stopni.
- Jeśli zwierzę jest długo narażone na upał, to dochodzi do różnego rodzaju uszkodzeń wewnętrznych, wielonarządowych. Poszczególne układy reagują w określonym czasie - wyjaśnia weterynarz. - Początkowo możemy mieć do czynienie z zaburzeniami układu nerwowego, pokarmowego (wymioty, biegunka), pojawiają się zaburzenia krążenia - wymienia. - To sytuacja niebezpieczna, za każdym razem zagrażająca zdrowiu i życiu naszego czworonoga - dodaje.
Jeśli na dworze panuje słoneczna pogoda, a my zobaczymy zwierzaka zamkniętego w aucie, także warto reagować. Sławomir Smyk ze Stołecznej Straży Miejskiej radził w rozmowie z Czwórką, by w pierwszej kolejności ocenić zagrożenie. Jeśli widzimy, że sytuacja jest niebezpieczna, niezwłocznie powiadommy odpowiednie służby. W tym przypadku powinna to być policja lub straż miejska. Poza tym - ratowanie życia usprawiedliwia wybitą szybę.
08:50 czwórka dajesz radę 04.07.2022.mp3 Jak zadbać o naszych pupili w upalne dni - podpowiada lekarz weterynarii Andrzej Chachaj (Dajesz radę/Czwórka)
- Nawet zostawienie psa "na chwilę" w samochodzie może się skończyć tragicznie dla naszego pupila - podkreśla gość Kacpra Kowalczyka. - Wszystkie zwierzęta są narażone na niebezpieczeństwo, szczególnie te chore czy z nadwagą - dodaje. - Nawet 5 minut w aucie nagrzanym do 50 stopni C ma znaczenie.
Ochrona
Przed udarem i przegrzaniem należy chronić swoich czworonożnych przyjaciół. Andrzej Chachaj podkreśla, że lepiej zapobiegać, niż ratować. - Zdecydujmy się na spacery wcześnie rano i późnym wieczorem - podpowiada. - Jeśli zwierzę musi zostać w domu, to warto zamknąć okna, zasłonić rolety, zapewnić mu stały przepływ powietrza, uruchomić wiatraki czy klimatyzację. Koniecznym punktem jest zapewnienie dostępu do świeżej wody - dla kotów może być to fontanna, dla psa kilka misek z wodą w całym mieszkaniu - dodaje.
Na rynku są dostępne też maty chłodzące czy ubrania chłodzące. - Jeśli zwierzak jest przyzwyczajony do strojów, to ubranie chłodzące może pomóc - podkreśla ekspert.
Pies w podróży
Pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy zadbać szykując psa do długiej trasy na wakacje, jest woda. Nasz pupil musi mieć stały dostęp do świeżej wody. Warto w samochodzie stosować klimatyzację, ale nie mrozić podopiecznego, bo to i dla niego, i dla nas może skończyć się katarem.
Andrzej Chachaj poleca postoje w trasie, ale też zwraca uwagę, żeby nagrzanego psa czy to po podróży, czy wylegiwaniu się w słońcu nie wpuszczać do chłodnego morza czy jeziora. - Warto psa stopniowo wprowadzać do wody, gwałtowne schłodzenie może być dla niego niebezpieczne - ostrzega.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Gość: Andrzej Chachaj (lekarz weterynarii)
Data emisji: 04.07.2022
Godzina emisji: 14.07
pj