"Książki są symulacją życia". Co czytać dzieciom, jakie książki dla młodzieży?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2024 15:50
- Mądry rodzić powinien zachęcać dzieci do czytania nie tylko po to, żeby miały one wysokie kompetencje językowe. Literatura daje nam emocje, ukojenie i rozrywkę, ale przede wszystkim uczy empatii. Książki są symulacją życia - mówi Joanna Olech, graficzka i autorka książek dla dzieci i młodzieży.
Według statystyk rodzice powinni czytać dzieciom po 20. minut dziennie.
Według statystyk rodzice powinni czytać dzieciom po 20. minut dziennie. Foto: shutterstock/Yuganov Konstantin
  • Książka to dobry prezent dla dziecka, zwłaszcza jeśli jest dobrana pod jego gust i zgodnie z wiekiem.
  • W wyborze odpowiednich lektur warto kierować się konkursami literackimi i wskazówkami od bibliotekarek lub księgarek. 
  • Dla starszych dzieci, które nie przepadają za czytaniem, rozwiązaniem mogą być komiksy i powieści graficzne.

Czy książka to dobry prezent dla dziecka?

- Dla rodziców książka to idealny prezent na Dzień Dziecka - jest stosunkowo niedroga i ma długi żywot. Nieco inaczej postrzegają to dzieci: "Książka w prezencie? Chyba was pogięło!" - śmieje się graficzka i autorka książek Joanna Olech. - Na szczęście można pogodzić interesy każdej ze strony i znaleźć takie historie, które spodobają się młodym czytelnikom, a jednocześnie nie znudzą dorosłych. 

Przez długi czas rynek wydawniczy w Polsce, zwłaszcza w sektorze literatury dla dzieci i młodzieży, był rynkiem ciągłego niedoboru, mimo ogromnych nakładów. W tej chwili rocznie nowych tytułów dla dzieci i młodzieży pojawia się tyle, ile duże wydawnictwo literackie w PRL-u opublikowało w ciągu 60 lat istnienia. Propozycji jest więcej, ale mniejsza jest liczba egzemplarzy.

Jak wybierać książki dla dzieci i młodzieży?

- Dobrą podpowiedzią są nagrody literackie - w tym ta najważniejsza w naszym kraju - Nagroda Polskiej Sekcji IBBY - przekonuje rozmówczyni Kasi Dydo. - Warto też poszukać w sieci, które tytuły zostały docenione na innych konkursach. A tych jest u nas naprawdę sporo. Wystarczy skrzyżować plon tych konkursów, żeby znaleźć odpowiedź, co warto czytać dzieciom.  

Posłuchaj
26:07 CZWÓRKA Opowiem Ci bajke - 01.06.2024.mp3 Książki dla dzieci i młodzieży, które dorosłym też sprawią przyjemność (Opowiem Co bajkę.../Czwórka)

Konkursy literackie w Polsce:

  • Literacka Podróż Hestii
  • Konkurs im. Ferdynanda Wspaniałego
  • Konkurs "Żółtej ciżemki"
  • Konkurs "Lokomotywa"

- Jeśli chodzi o książki dla czytelników do 10. roku życia, to są to wydawnictwa bogato ilustrowane, więc rodzic spokojnie może je przekartkować w księgarni i wybrać według własnego gustu. Gorzej jest z książkami dla starszych dzieci i nastolatków. Wtedy trzeba zaufać ekspertom albo przepytać księgarkę czy bibliotekarkę - podpowiada autorka książek.

Komiksy "dla opornych"

- Jeśli mamy dziecko oporne, które czytać nie chce, zwróciłabym się ku powieściom graficznym i komiksom, które są naprawdę znakomite - podkreśla Joanna Olech. - To nie są tanie wydawnictwa, więc niewiele z nich trafia do bibliotek. Ale warto spróbować, na przykład od nagrodzonej w ubiegłym roku na konkursie Hestii powieści graficznej "Wolność albo śmierć" przeznaczonej dla 14-, 15-latków. Życzyłabym sobie, żeby to była lektura wspomagająca w szkołach lekcje o rewolucji francuskiej. Ponieważ ja z tego komiksu dowiedziałam się więcej na ten temat niż z podręcznika do historii.    

Sprawdź też:

Nie tylko Muminki i Kubuś Puchatek

W Dniu Dziecka chętnie opowiadamy o kanonie literatury dziecięcej i młodzieżowej. Wracamy do książek, które czytaliśmy w dzieciństwie i przez to trochę drepczemy w miejscu - uważa Joanna Olech. - Tymczasem jest mnóstwo nowych tytułów, które zasługują na uwagę, ale są wydawane w dużo mniejszych nakładach niż na przykład baśnie Andersena z ilustracjami Jana Szancera i nie mają szans, żeby do tego kanonu trafić. Dlatego chciałabym, żeby 1 czerwca był dniem dawania szans takim wydawnictwom.

- Jedną z moich ukochanych książek jest "Rok, w którym nauczyłam się kłamać". To genialna opowieść i jestem pewna, że gdyby ukazała się w nakładzie 100 tys. egzemplarzy i trafiła do rąk 100 tys. czytelników, stałaby się pokoleniowym doświadczeniem. Ale jej nakład był aptekarski - dodaje gościni Czwórki. - Inną, godną polecenia lekturą, są "Pasztety do boju", na podstawie której powstał spektakl teatralny. Ale to ciągle jest za mało, żeby mówić o wydawniczym fenomenie.  

***

Tytuł audycji: Opowiem Ci bajkę...

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Olech (graficzka, autorka książek dla dzieci i młodzieży)

Data emisji: 01.06.2024

Godzina emisji: 9.15

kul/wmkor

Czytaj także

Polecamy książki: Edward Brooke-Hitching i "Biblioteka szaleńca. Największe kurioza wydawnicze"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 12:00
Książka brytyjskiego pisarza, dziennikarza i antykwariusza to pełna zaskakujących odkryć i niespodzianek wyjątkowa podróż przez historię literatury. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pisarz Radek Rak o cyklu "Agla": fantastyka to mój dom literacki

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 17:00
- Czuję się fantastą i fantastyka jest moim domem literackim, z którego wyrosłem - mówi pisarz Radek Rak. Laureat Nagrody Nike przygotowuje się do wydania drugiej części cyklu powieściowego "Agla", którego bohaterką jest Sofja Kluk. 
rozwiń zwiń