Festiwal Sztuka Ulicy. Co w programie tegorocznej odsłony?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2024 14:00
Festiwal Sztuka Ulicy to projekt artystyczny organizowany w przestrzeni publicznej Warszawy. - W programie są przedstawienia, które angażują widzów do działania interaktywnego, ale są też takie, które sprowadzają do kontemplacji - mówi Dariusz Jarosiński, dyrektor festiwalu. - Atutem teatru plenerowego na pewno jest to, że dominantą jest plastyka, muzyka, forma - rzadko słowo - co sprawia, że przekaz jest czytelny dla wszystkich, także dla turystów. 
Podczas 30. Festiwalu Sztuka Ulicy wystąpiła m.in. Teatr Klinika Lalek ze spektaklem Kosmiczna podróż Guliwera
Podczas 30. Festiwalu Sztuka Ulicy wystąpiła m.in. Teatr Klinika Lalek ze spektaklem "Kosmiczna podróż Guliwera"Foto: mat. prasowe/Teatr Klinika Lalek
  • W dniach od 28 do 30 czerwca 2024 roku w Warszawie i okolicach odbędzie się Festiwal Sztuka Ulicy. 
  • To już 31. edycja wydarzenia, poświęconego sztuce performatywnej, głównie teatrowi i "nowemu cyrkowi" oraz działaniom performance.
  • O festiwalu i jego programie w Czwórce opowiada Dariusz Jarosiński, dyrektor wydarzenia. 

Festiwal Sztuka Ulicy - kiedy się odbędzie?

Festiwal Sztuka Ulicy odbędzie się w dniach od 28 do 30 czerwca 2024. To już 31. edycja wydarzenia, które poświęcone jest sztuce performatywnej, głównie teatrowi i "nowemu cyrkowi" oraz działaniom performance. W Warszawie pojawią się formacje uliczne z Polski i Europy, które w swych przedstawieniach odwołują się zarówno do klasycznej literatury, jak i korzystają z współczesnych tekstów i form wyrazu.

- To wyjątkowe wydarzenie, bo ten teatr jest rzadkością. Jest to teatr, który funkcjonuje w przestrzeni publicznej. To jest inne zjawisko niż teatr pojmowany tradycyjnie w tzw. przestrzeni pudełkowej, zamkniętej - tłumaczy gość Czwórki. - Jest to teatr, który wędruje po ulicach i parkach. W tym przypadku festiwal jest szansą, by te wydarzenia móc zobaczyć w jednym miejscu.



Festiwal Sztuka Ulicy - dla kogo jest przeznaczony?

Festiwal Sztuka Ulicy to wydarzenie nie tylko dla wielbicieli teatru i sztuk performatywnych, ale dla wszystkich, zarówno tych, którzy chcą uczestniczyć w życiu kulturalnym, jak również dla przechodniów.

- To jest właśnie ta funkcja kulturotwórcza tego zjawiska. Bo jeżeli ktoś przyjdzie na teatr i zobaczy coś, co go zaintryguje i zafascynuje, to mamy nadzieję, że później będzie gotów zakupić bilety i pójść do teatru tradycyjnego - zauważa Dariusz Jarosiński. - Nasze wydarzenie ma w sobie rolę poznawczą, bo mówimy o festiwalu, czyli o zgromadzeniu wielu zespołów teatralnych w jednym miejscu, w jednym czasie. To jest idea fiesty i wspólnego świętowania.



Co można będzie zobaczyć podczas Festiwalu Sztuka Ulicy?

Podczas trzech festiwalowych dni widzowie będą mogli poznać różne osiągnięcia sztuki ulicznej i nowe trendy. Będą mogli obejrzeć spektakle z różnych gatunków sztuki performatywnej, wsparte różnorodnymi technikami wykonawczymi. Wybrane lokalizacje umożliwią przygotowanie prezentacji dla kilkuset, a nawet kilku tysięcy odbiorców. W tym roku można będzie zobaczyć spektakle w kilku punktach stolicy, którymi są m.in. Rynek Nowego Miasta, Park Szczęśliwicki i Plac Defilad. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.


Posłuchaj
25:12 CZWORKA/Stacja kultura - Sztuka ulicy 26.06.2024.mp3 O Festiwalu Sztuka Ulicy i jego programie opowiada Dariusz Jarosiński, dyrektor wydarzenia (Stacja kultura/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Dariusz Jarosiński (dyrektor wydarzenia)

Data emisji: 26.06.2024

Godzina emisji: 10.11

aw/wmkor

Czytaj także

Iwan Wyrypajew o "Mahamaya Electronic Devices": teatr jest po to, by stawiać pytania

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2024 17:33
"Mahamaya Electronic Devices" Iwana Wyrypajewa to spektakl, który stawia pytania i daje odpowiedzi. To też muzyczne, graficzne show, które za chwilę ruszy w trasę, ale nie do Rosji, bo tam dla Iwana Wyrypajewa miejsca nie ma. 
rozwiń zwiń