Rezydencje pisarskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Amerykańscy pisarze w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 15:05
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest pierwszą w historii polskiego szkolnictwa wyższego uczelnią, która uruchamia własne rezydencje pisarskie. Będą mogli z nich korzystać pisarze ze Stanów Zjednoczonych.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta organizuje pierwsze rezydencje pisarskie.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta organizuje pierwsze rezydencje pisarskie. Foto: shutterstock/yarm_sasha.
  • Amerykańscy pisarze będą gościć na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. 
  • Rezydencja odbywa się w ramach Fulbright Writer-in-Residence.
  • To pierwsza w historii polskiego szkolnictwa wyższego rezydencja pisarska afiliowana przy uczelni.
  • O założeniach projektu opowiada dr Krzysztof Hofman z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Fulbright Writer-in-Residence - co to jest?

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu uruchamia rezydencje pisarskie. To jest pierwsza taka inicjatywa w historii polskiego szkolnictwa wyższego. - Rezydencja jest podjęta we współpracy z bardzo prestiżową instytucją, jaką jest polsko-amerykańska fundacja Fulbrighta. W jej ramach powstał Writer-in-Residence, którego program adresowany jest do obywateli Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego, że mają to być pisarze, nie ma szczególnych dodatkowych wymogów dotyczących przyszłych rezydentów - mówi dr Krzysztof Hofman z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Nie muszą być także związani z konkretnym ośrodkiem ani środowiskiem. Ważne, żeby wiedzieli, na czym polega pisanie.


Co będzie się działo w ramach Fulbright Writer-in-Residence?

W ramach projektu rezydencji, amerykańscy pisarze będą spotykali się ze studentami uczelni. - To będą krótkie cykle zajęć ze studentami specjalności artystyczno- literackiej. To jest specjalność na naszym wydziale Polonistyki na studiach pierwszego stopnia, czyli studiach licencjackich - tłumaczy rozmówca Marty Zinkiewicz. - Rezydenci będą także spotykali się ze studentami sztuki pisania. To z kolei są studia magisterskie, które są profilowane na sposób programów typu creative writing, które są popularne za oceanem. To będzie najważniejszy element rezydencji.


 

Ile trwa rezydencja pisarska na UAM w Poznaniu?

Pierwszy amerykański pisarz lub pisarka pojawią się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w semestrze wiosennym 2025/2026 na blisko 5 miesięcy.

- Podczas rezydencji dana osoba oczywiście będzie realizować i pracować nad swoim projektem pisarskim, ale także spotykać się ze studentami. Pragnę zaznaczyć, że programy twórczego pisania są w Polsce stosunkowo młode. Kierunek Sztuka pisania na naszym uniwersytecie ma cztery lata. Specjalność artystyczno-literacka tych lat ma naście. Mówimy o sytuacji, kiedy wykształca się tak naprawdę pewien paradygmat edukacyjny związany z kształceniem przyszłych pisarzy i pisarek. Te programy za oceanem są bardzo dobrze rozwinięte, w tej chwili jest tam ponad 350 takich programów - zauważa dr Hofman. - Mówimy więc o sytuacji transferu pewnych dobrych praktyk edukacyjnych. Zależy nam, aby osoba, która jest wykształcona w systemie amerykańskim, mogła też pokazać studentom, jak to się robi w Ameryce.


Posłuchaj
08:18 CZWORKA/Stacja kultura - rezydencje pisarskie UAM 28.06.2024.mp3 O rezydencji pisarskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opowiada dr Krzysztof Hofman (Stacja kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 28.07.2023

Godzina emisji: 11.15

aw/mat.pras.


Czytaj także

Stanisław Ignacy Witkiewicz. Rozpacz pod maską błazna

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2024 05:45
24 lutego 1885 roku w Warszawie urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy" - malarz, pisarz, dramaturg, filozof, fotograf, twórca słynnych portretów. Był głównym teoretykiem awangardowej grupy malarzy formistów. Założył też w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. Był jednym z najoryginalniejszych twórców kultury polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miuosh: Norwid to Caravaggio polskiej prozy

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 14:30
Raper Miuosh zdradził w rozmowie z Czwórką, za co ceni twórczość Cypriana Kamila Norwida. - W jego dziełach lubię mrok. Jest w niej ogromny ciężar, dużo "twardej" energii - mówił muzyk. 
rozwiń zwiń