Jakie tajemnice skrywa Morze Bałtyckie?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2024 17:11
W niedzielny poranek razem z Martą Hoppe zagłębimy się w tajemnice polskiej natury. W audycji "Szanuj zieleń" zdradzimy sekrety dalekich wędrówek bocianów, a także opowiemy o Morzu Bałtyckim i jego wyjątkowym ekosystemie.
Wyjątkowe walory przyrodnicze Morza Bałtyckiego
Wyjątkowe walory przyrodnicze Morza Bałtyckiego Foto: Shutterstock

Czy bocianów w Polsce jest coraz mniej? Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pokazują, że z roku na rok populacja tych ptaków maleje. Czy jest się czym martwić? Z czego to wynika? Sprawę znikających bocianów postara się rozwiązać Martyna Ogonek w swoim materiale reporterskim.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Fundacja MARE (@fundacjamare)

Bałtyk to nie tylko unikalny ekosystem, ale również część naszego dziedzictwa kulturowego i źródło niezapomnianych wspomnień. To miejsce, które większość z nas miała okazję zobaczyć na własne oczy, a jednak wciąż wiemy o nim tak niewiele! Po 9.00 Marta Hoppe porozmawia o Bałtyku z Olgą Sarną, prezeską Fundacji MARE. W jaki sposób Morze Bałtyckie stało się największym zbiornikiem wody słonawej na świecie i czy z biegiem czasu robi się coraz słodsze? Kiedy całkowicie wyginą dorsze? Czy Bałtyk zmieni kolor wody? Kiedy zaleje Gdańsk i czy można temu zapobiec? Odpowiedzi na te pytania udzielimy już w niedzielny ranek.

***

Na audycję z cyklu "Szanuj zieleń" w niedzielę (01.12) o godz. 8.00 zaprasza Marta Hoppe

kajz

Czytaj także

Miejskie pasieki. Uzyskiwanie złotego skarbu natury

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2024 16:11
Pszczoły odgrywają kluczową rolę w naturze, a produkcja miodu to tylko jedna z ich zalet. Hodowlę pszczół można również prowadzić w warunkach miejskich. Kamil Baj, gość audycji "Szanuj zieleń" opowiedział, jak wygląda prowadzenie pasieki oraz jak pszczoły radzą sobie w czasie ulewnych deszczów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kiedy puścić rzeki wolno?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 14:05
Wrześniowa powódź przyniosła ogromne straty w wielu polskich miastach i wsiach. Eksperci wskazują, że ratunkiem przed kolejnymi zalaniami jest oddanie rzekom ich terenów, tam gdzie to możliwe. My o rzekach porozmawiamy z Piotrem Bednarkiem, prezesem Stowarzyszenia Wolne Rzeki. 
rozwiń zwiń