Coming out w rodzinie - jak budować wzajemne zrozumienie i akceptację

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2024 08:48
Coming out jednego członka rodziny często wiąże się z wywróceniem do góry nogami różnych wyobrażeń o tej osobie. Jak wygląda droga od zaskoczenia do zrozumienia?
Coming Out - jak to wpływa na relacje z rodziną
Coming Out - jak to wpływa na relacje z rodziną Foto: Shutterstock

W "Bez tabu" rozmawialiśmy o wyzwaniach, emocjach i relacjach w rodzinach, w których jeden z członków dokonuje coming outu. Jak zareagować na takie wyznanie? W jaki sposób okazać wsparcie?


Posłuchaj
96:06 PR4_03_12_2024_20_14_Bez_tabu.mp3 Bez tabu o coming outach (Bez tabu/Czwórka)

 

- Około 25 procent osób, które objęliśmy badaniem o sytuacji osób LGBT+ w Polsce, nigdy się nie ujawniła - mówi Przemysław Walas z Kampanii Przeciw Homofobii. - Najczęściej coming out jest reakcją na trudną sytuację. Kiedy zadawaliśmy pytanie, co było katalizatorem wyznania, bardzo często słyszeliśmy odpowiedź o homofonicznych czy transfobicznych przekazach w telewizji czy podobnych sytuacjach w rodzinie - dodaje.

Jakub Jamrozek rozmawiał o coming outach oraz sytuacji rodzin z psychoterapeutą oraz przedstawicielami fundacji działającymi na rzecz osób ze społeczności LGBTQIA. Skonfrontowaliśmy się ze stereotypami oraz obawami, a także staraliśmy się wyjaśnić, jak budować wspólny most zrozumienia.

- Swojego coming outu się raczej nie zapomina. Przed rodzicami byłam bardzo zestresowana. Nie wiedziałam, czego się spodziewać. Żadna ilość przygotowanych scenariuszy czy prowadzenie tej rozmowy w głowie nie przygotuje do coming outu. To wydarzenie nacechowane ogromnymi emocjami oraz niepewnością, bo to bardzo poważna informacja dla rodzica. Jednak to wyznanie jest bardzo wyzwalające - mówi Róża Zielińska o swoim coming oucie.

Zobacz także:

- Coming out to nie jest jedno wydarzenie, a proces. Lęk przed odrzuceniem jest jedną z podstawowych wątpliwości. Czasem decyzja o nieujawnianiu się jest podyktowana względami bezpieczeństwa - mówi Maciej Żukowski, psychoterapeuta współpracujący z osobami ze społeczności LGBTQ+.

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Maciej Żukowski (psychoterapeuta, psycholog, Miejsce Terapii i Rozwoju "Dobrze, że jesteś"), Przemek Walas (kierownik rzecznictwa w Kampanii Przeciw Homofobii), Kinga Janik-Koncewicz (My, Rodzice Stowarzyszenie matek, ojców i sojuszników osób LGBTQIA i Fundacja Transpłciowość w Rodzinie), Róża Zielińska (aktywistka, edukatorka, osoba transpłciowa, współzałożycielka i współorganizatorka warszawskiej grupy towarzyskiej dla osób transpłciowych i niebinarnych).

Data emisji: 03.12.2024

Godzina emisji: 20.14

kajz/gV/pj

Czytaj także

Pomoc psychologiczna dla osób LGBT+. Czy różni się od pomocy osobom heteronormatywnym?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 19:25
Osoby LGBT+ od najmłodszych lat doświadczają krytyki z powodu swojej nieheteronormatywnej tożsamości i czują się wykluczone. Nasiąkając krzywdzącymi przekonaniami, zaczynają budować błędny ogląd siebie. - Nawet jeśli pochodzicie z niewielkiej miejscowości, zawsze możecie szukać wsparcia - mówi Daniel Bąk, psychoterapeuta pracujący z osobami LGBT+. - Są nowoczesne media i technologie. Nie rezygnujcie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tęczowa debata w Czwórce. Bezpiecznie, przyjaźnie o społeczności LGBTQ+

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 16:40
Hejt, z jakim społeczność LGBTQ+ spotyka się m.in. w sieci, to najlepszy dowód na to, że trzeba rozmawiać, informować, pokazywać fakty. Czwórka zaprasza na sobotnią debatę "Hej! My też tu jesteśmy!", w której oddamy głos osobom aktywistycznym, eksperckim i tym, które widzą świat w wielu kolorach.
rozwiń zwiń