Kiedy puścić rzeki wolno?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 14:05
Wrześniowa powódź przyniosła ogromne straty w wielu polskich miastach i wsiach. Eksperci wskazują, że ratunkiem przed kolejnymi zalaniami jest oddanie rzekom ich terenów, tam gdzie to możliwe. My o rzekach porozmawiamy z Piotrem Bednarkiem, prezesem Stowarzyszenia Wolne Rzeki. 
Rzeka Nida jest lewym dopływem Wisły, do której wpada koło Nowego Korczyna
Rzeka Nida jest lewym dopływem Wisły, do której wpada koło Nowego KorczynaFoto: shutterstock/marcin jucha

Tuż po 8.00 odwiedzi nas Piotr Bednarek, prezes Stowarzyszenia Wolne Rzeki czyli Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników. Misją jego członków jest skuteczna ochrona przyrody. Zwracają uwagę na postępującą jej dewastacje, cenią naturalne fragmenty rzek, lasów - uważają, że stanowią one wartość samą w sobie. 

Piotr Bednarek jest pasjonatem przyrody, szczególnie dzikich rzek i bagien, ale też hydrologiem, doktorantem w Zakładzie Hydrologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. To z nim porozmawiamy o rzekach i ciekach wodny, a jest o czym rozmawiać, bo rzek strumieni i potoków mamy w Polsce blisko 150 tysięcy. Nie ominiemy też tematu tam, zapór, umocnień i wałów. Czy rzeka płynąca swobodnie, naturalnie jest dla nas cenniejsza i bezpieczniejsza? Dlaczego warto zostawić rzeki w spokoju, do czego prowadzi regulacja, pogłębianie, czy tamy? - to sprawdzimy w sobotni poranek. 

Czytaj także: 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Wolne Rzeki (@wolnerzeki)

Po 9.00 opowiemy o wakacjach, o których pewnie wielu już zapomniało. Październik jest jednak czasem wakacyjnych podsumowań - opuściliśmy kurorty, hotele i słynne miejscowości. Niestety tam często coś po nas pozostało - śmieci. Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-Unia opublikowało raport "Wakacje ze śmieciami, czyli co zostawiamy po sobie w miejscach wypoczynku". To łącznie setki ton przeróżnych odpadów. Marta Zinkiewicz sprawdzi czego i gdzie zostawiamy najwięcej. Podpowie też, jak można temu zaradzić. 


***

Na audycję z cyklu "Szanuj zieleń" w sobotę (12.10) o godz. 8.00 zaprasza Marta Hoppe

pj

Czytaj także

Bug - rzeka dla łazików terenowych

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 08:06
Bug to rzeka graniczna, faktyczna granica między trzema państwami, ale też granica kulturowa. Dzika, szeroka, rozlewająca się na boki, długa... jest domem wielu organizmów ze świata fauny i flory. To doskonały teren dla łazików terenowych - zauważa Maciej Cmoch autor książki "Bug. Opowieść o rzece...". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Ruddick. Mistrzyni naśladowania dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 21:33
Gościnią "Popołudniówy" jest Maria Ruddick, która potrafi odtwarzać odgłosy ptaków w sposób doskonały. Niedawno została zwyciężczynią finału I Mistrzostw Polski w Naśladowaniu Ptaków. W audycji opowiada, jak odkryła swój zaskakujący talent.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Topniejące lodowce powodem zmian granic europejskich krajów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2024 14:17
W 2022 roku Szwajcarskie lodowce straciły 6% swojej masy. W 2023 ubyło kolejne 4%. Te zmiany spowodowały potrzebę zrewidowania granic między Szwajcarią a Włochami, które dotychczas biegły właśnie lodowcami. W audycji "Szanuj zieleń" Weronika Puszkar przedstawiła szczegóły tego zjawiska.
rozwiń zwiń