Koniec roku to czas podsumowań, rankingów i nagród praktycznie w każdej dziedzinie kultury. W "Fermencie kulturalnym" rozmawialiśmy o najlepszej literaturze ostatnich dwunastu miesięcy. Swoje listy wartościowych książek komponują znamienite gazety, portale czy czasopisma. W tegorocznym rankingu "100 Notable Books of 2024" dziennika "New York Times" znalazł się "Empuzjon" Olgi Tokarczuk.
37:17 PR4_14_12_2024_14_12_Ferment_kulturalny.mp3 Najlepsze książki 2024 roku z Natalią Szostak (Ferment kulturalny/Czwórka)
"Empuzjon" doceniony
- Co ciekawe, u nas ta książka nie spotkała się z bardzo ciepłym odbiorem. To pierwsza prozatorska książka Olgi Tokarczuk po otrzymaniu Nagrody Nobla, nie licząc "Czułego Narratora". Recenzenci nie byli zachwyceni tą książką - wyjaśnia Natalia Szostak.
- Pamiętam wywiad z Antonią Lloyd-Jones, która tłumaczyła "Empuzjon" na angielski. Powiedziała wtedy, że w krajach anglojęzycznych ta książka będzie zupełnie inaczej odebrana - opowiada Natalia Szostak. - Tak się rzeczywiście okazało. Ta pozycja jest bardzo chwalona i uznawana za ciekawy powrót Olgi Tokarczuk po Noblu - dodaje.
Listy najlepszych książek roku
Natalia Szostak uważa, że wszyscy lubią czytać to, co zostało docenione. Rankingi wieńczące rok to także okazja do porównania z osobistymi wyborami najlepszych książek. Jednak takie rankingi mają swoją drugą stronę; nie każda wartościowa pozycja na nie trafia.
- Podsumowania roku służą również zrobieniu przekroju rynku wydawniczego i pokazaniu tych pozycji, które przemknęły niezauważenie tuż po premierze - twierdzi gościni Czwórki.
Najlepszy czas na premierę książki
Według gościni Czwórki literackie podsumowania roku mają kolejną wadę. Zmuszają wydawców do optymalizacji okresu, w którym wypuszczają na rynek kolejne książki. Powstaje pytanie, czy najlepszym okresem na nowe wydawnictwo jest koniec czy początek roku. W ostatnich miesiącach roku czytelnicy mają zazwyczaj najmniej czasu. Zaś premiera książki w styczniu wiąże się z ryzykiem zapomnienia jej na przestrzeni nadchodzących tygodni.
Zobacz także:
- Wszyscy czytamy trochę coś innego. Według Biblioteki Narodowej w Polsce publikuje się trzydzieści tysięcy książek. Nawet gdyby uznać, że książek beletrystycznych czy non fiction wychodzi dziesięć razy mniej, nie da się przeczytać wszystkich nowości w 365 dni - stwierdza Natalia Szostak.
***
Tytuł audycji: Ferment kulturalny
Prowadzący: Alicja Michalska
Gościni: Natalia Szostak (dziennikarka, recenzentka literacka)
Data emisji: 14.12.2024
Godzina: 14.12
kajz/pg