Czego Romowie i Polacy nie wiedzą o sobie nawzajem?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2025 12:15
Z okazji Międzynarodowego Dnia Społeczności Romskiej podczas audycji "Bez tabu" rozmawialiśmy o tej mniejszości, a także zastanawialiśmy się, czy Polacy zmienili do niej podejście.
Polacy i Romowie - co o sobie myślą?
Polacy i Romowie - co o sobie myślą?Foto: Shutterstock

Jak Polacy widzą dzisiaj Romów? Jak zmienia się nasz stosunek do mniejszości romskiej? Czy wciąż Roma nazywamy "Cyganem"? Jeśli tak, to dlaczego? I czy "Infamia", jeden z najpopularniejszych polskich seriali 2024 roku, wpłynął na nasze postrzeganie Romów?

- Jeżeli chodzi o relację Polek i Polaków z osobami ze społeczności romskiej, to mam wrażenie, że w ostatnich latach się poprawiły. Między innymi dlatego, że osoby romskie są coraz bardziej widoczne - tłumaczy Cecylia Jakubczak, dyrektorka komunikacji fundacji W Stronę Dialogu. - Coraz mniej jest w przestrzeni publicznej stereotypów, a coraz więcej tego prawdziwego głosu - dodaje.


Posłuchaj audycji "Bez tabu" Międzynarodowym Dniu Społeczności Romskiej

- My dzisiaj chcemy patrzeć w tę jaśniejszą stronę, ponieważ mamy Międzynarodowy Dzień Społeczności Romskiej. To radosne święto, gdzie cieszymy się swoją wzajemną obecnością - mówi Jakubczak.


Zobacz także:


- Nie będę przekoloryzowywać rzeczywistości. Jak zwrócimy uwagę ku badaniom, jakie są przeprowadzone w kontekście uprzedzeń, to społeczność romska jest jedną z tych mniejszości, której Polki i Polacy nie darzą szczególną sympatią. Antycyganizm, rasizm skierowany wobec Romek i Romów, jest dla wielu osób codziennością - stwierdza gościni Czwórki.

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Cecylia Jakubczak (dyrektorka komunikacji fundacji W Stronę Dialogu), Noemi Łakatosz (specjalistka ds. kultury i edukacji w Fundacji), Agnes Szmidt (propagatorka kultury Romów, współorganizatorka największego w Polsce i w Europie festiwalu kultury i tradycji Romów w Ciechocinku), Natalia Szmidt (tancerka estradowa, choreografka i instruktorka tańca romskiego, aktorka, zagrała główną rolę kobiecą w filmie Krzysztofa Skoniecznego "Wrooklyn Zoo"), Krzysztof Gil (kierownik Katedry Malarstwa Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu KEN w Krakowie. W twórczości inspirują go romskie korzenie).

Data emisji: 8.04.2025

Godzina emisji: 20.12

kajz/kor

Czytaj także

Romowie w Polsce – coraz mocniej słyszalny głos. Joanna Talewicz: staliśmy się widoczni

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2024 19:04
- Przyszedł czas, żebyśmy mieli głos, żebyśmy weszli na scenę i dostali mikrofon – tak w imieniu społeczności romskiej w Polsce mówi dr Joanna Talewicz. Współzałożycielka Fundacji w Stronę Dialogu brała udział w powstawaniu popularnego serialu "Infamia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wskaźnik dzietności na łeb, na szyję. Polska się wyludnia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 08:05
Polska jest wśród europejskich liderów wyludniania się kraju. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że w pierwszym półroczu 2024 znów urodziło się mniej dzieci niż rok wcześniej. 
rozwiń zwiń