Jak dziś żyje się w Szwecji?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2025 13:23
Przez lata kraje Skandynawii, a w szczególności Szwecja, były popularnym kierunkiem wśród Polaków poszukujących zarobku za granicą. Jak wygląda życie w tym kraju oczami imigrantki z Polski, która mieszka tam od lat?
Jak żyje się w Szwecji
Jak żyje się w SzwecjiFoto: Shutterstock

Pod względem kulturowym Szwecja jest zupełnie inna od Polski. - Różnic jest bardzo dużo. Przede wszystkim życzliwość i otwartość społeczna, tego nam naprawdę brakuje. Kiedy przyjechałam do Szwecji, zaskoczyło mnie to, że oni są wszyscy tak uśmiechnięci, że nawet nie znając siebie, mówią: "hej, co u ciebie słychać?" - stwierdziła w Czwórce Natalią Klytą, która od ponad dekady mieszka w Szwecji.

 

Inna kultura

Jednak mimo to Szwedzi prywatnie są raczej skryci, mniej wyraziści. Nie gestykulują tak często, jak Polacy, są spokojni i nie tak bardzo emocjonalni. - Oni są narodem bardzo statycznym. Rozmowa z nimi jest bardzo spokojna, język jest bardzo spokojny - stwierdziła rozmówczyni Piotra Firana.


Posłuchaj audycji "Świat 4.0" o życiu w Szwecji


Szwedzi są również bardzo świadomymi konsumentami. Zawsze w pierwszej kolejności wybierają lokalne produkty. W życiu codziennym również cenią sobie spokój. Szwecja liczy około 10,5 mln obywateli - to blisko trzy i pół razy mniej niż Polaków. Powierzchnia Szwecji jest większa od całej Polski, dzięki czemu jest o wiele mniej samochodów na drogach, a to daje poczucie cichej i spokojnej codzienności.


Własna działalność

W Szwecji bardzo łatwo załatwia się sprawy urzędowe; nie ma zbędnej biurokracji, a większość spraw związanych z życiem codziennym, czy nawet założeniem działalności, można załatwić telefonicznie.


Zobacz także:


- Otwarcie działalności gospodarczej jest bardzo proste. Jeżeli chodzi o zdobywanie klientów, wyróżnianie się na rynku i budowanie marki osobistej w Szwecji wygląda inaczej niż w Polsce. Osoby, które chcą zarobić więcej, są kreatywne i ambitne, naprawdę muszą pracować dwa razy ciężej, mocniej udowadniać swoją wartość - wyjaśniła rozmówczyni Piotra Firana. Samo rozpoczęcie własnego biznesu jest proste, jednak aby utrzymać się na rynku, trzeba mieć dobrą strategię i rozsądnie ją wdrażać, aby zdobyć zaufanie szwedzkich klientów.

***

kajz/kor

Czytaj także

Najdłuższe lato, najwięcej kanałów i największy ssak. Jesteśmy w Göteborgu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 12:50
To tutaj najdłużej trwa szwedzkie lato, bo aż 144 dni, a miasto najlepiej zwiedzać z poziomu łódki. To "mały Amsterdam" i "mały Londyn", czyli Göteborg, jakiego nie znacie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie jestem Twoim Polakiem". Ewa Sapieżyńska walczy z norweskim stereotypem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 12:00
Polacy to najmniejsza mniejszość narodowa w Norwegii. Pracują w różnych branżach, są wśród nich artyści, budowlańcy, naukowcy, pracownicy firm usługowych i wielu innych branż. Norwedzy jednak wrzucają ich wszystkich do jednego worka z napisem "niewykwalifikowany pracownik fizyczny". Ewa Sapieżyńska otworzyła Norwegom oczy na Polaków, którzy żyją razem z nimi. 
rozwiń zwiń