Wysłano pierwszą wiadomość telepatycznie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 08:00
Naukowcom udało się przesłać telepatycznie pierwszą wiadomość. I choć jest to trochę oszukana "telepatia", uczyniono w ten sposób pierwszy krok, by ludzie mogli porozumiewać się bez słów.
Audio
  • Jak przesłać wiadomość telepatycznie? To jest możliwe (Czwórka/Czwarty wymiar)
Wysłano pierwszą wiadomość telepatycznie
Foto: Glow Images/East News

Wiadomość tę, bezpośrednio z mózgu jednego człowieka do mózgu drugiej osoby, wysłano na dystansie ośmiu tysięcy kilometrów, dzielących Indie i Francję. W badaniu brały udział cztery osoby, którym na głowy włożono czepek EEG odczytujący aktywność mózgu, który następnie podłączono do specjalnego interfejsu mózg-komputer. Maszyna tłumaczyła sygnały i przesyłała je na drugi koniec świata.

- Ustalono dwa rodzaje sygnałów. Przesunięcie kursora do góry w prawo oznaczało poruszenie rękami, przesunięcie kursora w dół, w lewo to poruszenie nogami. Fale, zamieniane na zera i jedynki, przesyłane były potem przez internet i do odbiorców dochodziły w postaci błysków światła. W ten sposób przesłano litery dwóch wyrazów: "ciao" i "hola"  - tłumaczy Paweł Surosz z Wirtualnej Polski. Dodaje jednak, że technologia, którą wykorzystano, jest już znana od dawna, ale dopiero teraz powstał pomysł, by zastosować ją w ten sposób.

Zobacz więcej: Wojskowe wynalazki w twoim domu <<<

- Wszystko opiera się na impulsach elektromagnetycznych w mózgu, czyli na elektroencefalografie, który jest w stanie te fale odczytywać i interpretować - opowiada ekspert.

Za pomocą fal mózgowych można się nie tylko komunikować, ale także manipulować obiektami, na przykład narzędziami na sali operacyjnej. - Precyzyjne sterowanie różnymi urządzeniami z odległości kilku tysięcy kilometrów to wizja bardzo nęcąca - mówi Surosz.

By dowiedzieć się więcej posłuchaj nagrania materiału z audycji "Czwarty wymiar".

(kd/pj)

Czytaj także

Deklaracja wiary. Najpierw lekarze, teraz nauczyciele

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 15:22
Po deklaracjach wiary lekarzy, teraz czas na nauczycieli. O tym, czy należy manifestować swoje przekonania, wykonując zawód zaufania społecznego, porozmawiamy w audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzki mózg ma poczucie humoru

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 10:00
- Nieodzowne są skojarzenia. Jeśli nauczymy się nimi posługiwać i łączyć je z określonymi obrazami, rzeczywiście będziemy potrafili wykorzystywać wiedzę naszego mózgu - przekonuje Bartłomiej Boral, trener pamięci, kreatywności i rozwoju umysłowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci mogłyby nauczyć się więcej, gdyby nie chodziły do szkoły

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 13:30
- Dzieci poznają świat non-stop. Gdyby tę ciekawość świata i przyjemność towarzyszącą procesowi edukacji zachować jak najdłużej, polscy uczniowie nie przestawaliby się uczyć - przekonują goście Czwórki. - Świat ma fajerwerki, w szkole ich brakuje. Dziecko zamknięte w klasie kompletnie traci motywację.
rozwiń zwiń