"Kujemy przyszłość socjalistycznej ojczyzny!" Tak otwierano rurociąg "Przyjaźń"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 18:23
Czwórka po raz kolejny zagląda do archiwów Polskiego Radia. Tym razem odnaleźliśmy m.in. nagrania z epokowego wydarzenia: pierwszych sekund pracy rurociągu naftowego "Przyjaźń". Co mówił wówczas Władysław Gomułka?
Audio
  • Z archiwum Polskiego Radia: m.in. otwarcie rurociągu "Przyjaźń" (Czwarty wymiar/Czwórka)
Za stołem prezydialnym m.in. Piotr Jaroszewicz, Władysław Gomułka, oraz Józef Cyrankiewicz.
Za stołem prezydialnym m.in. Piotr Jaroszewicz, Władysław Gomułka, oraz Józef Cyrankiewicz. Foto: PAP/Mariusz Szyperko

Rurociąg
Rurociąg "Przyjaźń", czasy obecne/PAP/P.Kubicki

50 lat temu nastąpiło uroczyste otwarcie polskiego odcinka rurociągu naftowego "Przyjaźń". – Jest gotowy do eksploatacji. Na całej jego długości pracują już urządzenia ropociągu. – mówił dziennikarz Polskiego Radia w audycji "7 dni w kraju i na świecie" w 1963 roku. – Wczoraj w stolicy naszej petrochemii gościli przedstawiciele najwyższych władz partyjnych i państwowych z pierwszym Sekretarzem Komitetu Centralnego Partii, Władysławem Gomułką i premierem Cyrankiewiczem.

O godz. 10 rano inny dziennikarz pełnym niepokoju szeptem relacjonował z "centralnej pompowni". – Jeszcze tu cisza, wszyscy czekamy na uruchomienie guzika. Towarzysz Gomułka zbliża się do pulpitu sterowniczego. Towarzysz Gomułka naciska czerwony guzik. Zaczynają pracę ogromne wentylatory! Sekundę później!

Jak się dowiadujemy, w uroczystościach wzięły udział także delegacje rządowe Związku Radzieckiego, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Czechosłowacji, Węgier i Rumunii, a sam Władysław Gomułka był "serdecznie witany". – Wytrwałą ofiarną pracą i walką kujemy nasz byt dzisiejszy, przyszłość młodego pokolenia, siłę naszej socjalistycznej ojczyzny! – mówił do zgromadzonych, nagradzany owacją, Pierwszy Sekretarz.

Więcej archiwalnych nagrań z tego wydarzenia znajdziesz w załączonym pliku dźwiękowym.

(kd)

Zobacz więcej na temat: archiwum Czwórka przemysł
Czytaj także

Narodowe Archiwum Cyfrowe: kopalnia wiedzy i... tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 18:00
15 mln zdjęć, 30 tys. nagrań dźwiękowych i ok. 3 tys. filmów, m.in. historia saturatorów, życie polskich żołnierzy po II wojnie światowej, fotografie artystów, kompozytorów i malarzy z początku ubiegłego stulecia - to wszystko mieści się w magazynach Narodowego Archiwum Cyfrowego.
rozwiń zwiń