System immunologiczny to, w dużym skrócie, system odpornościowy człowieka, chroniący go m. in. przed wirusami i chorobami. – W tworzeniu naszych algorytmów wykorzystujemy dwa mechanizmy – mówi Piotr Bilski z Politechniki Warszawskiej. - Jeden to tzw. agent, czyli program, który ma po pierwsze nie reagować na samego siebie, czyli nie uważać samego siebie za przeciwnika, a po drugie - powinien maksymalizować swoją odpowiedź na zachowanie przeciwnika.
W ten sposób testuje się na przykład szczepionki. – Tworzymy środowiska, w których symuluje się zagrożenie – tłumaczy Bilski. – Pozostaje tylko pytanie, jak bardzo ten model, który uzyskamy, odpowiada sytuacjom rzeczywistym...
Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku tzw. „algorytmów roju”, gdzie istnieje wiele potencjalnych rozwiązań, które można odnieść do pojedynczych zwierząt, np. pszczół, czy ryb. – Okazuje się, że pojedynczy organizm, czyli np. ptak, nie przejawia specjalnej inteligencji. Inaczej jest, gdy mamy do czynienia z całym stadem – opowiada Bilski. – Wówczas te organizmy w jakiś sposób ze sobą współpracują, komunikują się, by uzyskać to, do czego dążą, optymalne rozwiązanie problemu.
Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całego materiału reporterskiego Krzysztofa Markowskiego.
(kd)