- Mistrzostwa trafiły do Polski dlatego, że należymy do ścisłej światowej czołówki w programowaniu- mówił gość audycji "Czwarty wymiar". - W 2003 i 2007 Uniwersytet Warszawski zdobył mistrzostwo świata w tej dziedzinie. Jeśli nie uda nam w tym roku, to będę zdziwiony...
ACM ICPC to najstarszy konkurs informatyczny dla studentów na świecie. Zespoły uczestniczące w zawodach mają kilka godzin na rozwiązanie zadań programistycznych. Każde z nich jest formułowane w postaci historyjki. Rozwiązanie zadania polega na wydobyciu z opowieści specyfikacji problemu algorytmicznego, ułożeniu stosownego algorytmu i zaprogramowaniu go w wybranym języku (C, C++ lub Java).
- Przykładowo zadanie może polegać na tym, że chcemy dojechać z siedziby Polskiego Radia na ulicę Banacha i, wziąwszy pod uwagę rozkopy, znaleźć najkrótszą trasę. Zawodnicy mają napisać program rozwiązujący nasz problem. Dostają mapę Warszawy oraz plan rozkopów. Najlepsi potrafią napisać działający program w 20 minut, ale to nie wystarczy. Program musi być także szybki i poprawny. Za to dostaje się punkty. Wygrywa zespół, który rozwiąże największą liczbę zadań w jak nakrótszym czasie - wyjaśniał Diks.
Finały Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM ICPC 2012 odbywa się w dniach od 14 do 18 maja na Uniwersytecie Warszawskim. Łącznie Uniwersytet odwiedzi z okazji zawodów około 1000 osób.
Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając nagrania audycji.
bch