Latanie bez ograniczeń - tylko w tunelu aerodynamicznym

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 12:00
Pod Warszawą powstaje właśnie tunel aerodynamiczny dla spadochroniarzy i nie tylko. Każdy będzie mógł spróbować. – Bez sprzętu, bez samolotu, żadnych skrzydeł, po prostu unosimy się w powietrzu. To latanie u podstaw, jak ptaki – mówi Michał Braszczyński, prezes Aerotunelu.
Audio
  • Latanie w tunelu aerodynamicznym - materiał reporterski

- Tunel aerodynamiczny to symulator, w którym można swobodnie spadać i mieć wrażenia podobne do tych, które odnosimy podczas lotu z dużej wysokości – tłumaczy Braszczyński. – Niby spadamy, ale powietrze od dołu dmucha z taką siłą, że możemy próbować latać.

Tunele aerodynamiczne rozsiane są w całej Europie. Pomysł, by skonstruować taką machinę w Polsce zrodził się, gdy jego twórcy próbowali swoich sił w lataniu w czeskiej Pradze. – Po drugiej wojnie światowej, głównie w latach 60. istniały już tunele, w których wojsko doskonaliło swoje umiejętności – opowiada Braszczyński. – Najpierw były to tunele otwarte, potem konstruowano zamknięte, w których zużywa się mniej energii.

Jak skonstruowany jest taki tunel? – Wentylatory rozpędzają powietrze w kanale, o kształcie podobnym do litery "O" – mówi ekspert. – Powietrze jest "gonione" w koło, a my zwiększamy jego prędkość.

W tunelu pod Warszawą zamontowano cztery wentylatory, o mocy 300 kilowatów. – Rozpędzają powietrze do prędkości w zakresie takim, w jakim się lata, czyli między 190 km/h, a 280 km/h – mówi Braszczyński. – Tunel postawiony jest pionowo. Jest to przestrzeń o średnicy 4,5 m., wysoka na 14 m.

Dowiedz się więcej m.in. o konstrukcji tunelu aerodynamicznego, który wiosną 2013 roku stanie pod Warszawą, słuchając nagrania całego materiału reporterskiego Michała Matusa z "Czwartego wymiaru".

(kd)

Czytaj także

Posłuchaj, jak działa wytwórnia filmowa

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 06:00
Zapukaliśmy do drzwi Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, aby sprawdzić jak wygląda proces tworzenia filmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czytanie w myślach bliżej, niż myślisz

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 13:00
– Już teraz osoby całkowicie sparaliżowane, które nie potrafią nawet poruszyć gałką oczną, są w stanie "napisać" tekst na ekranie komputera – mówił Mateusz Rusiniak, który zajmuje się najnowszymi technikami neuroobrazowania mózgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znajdą cię, sprawdzając odciski palców

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 17:07
- Biometria to technika badania istot żywych, która pozwala na weryfikację bądź identyfikację danego osobnika - tłumaczy Przemysław Cychowski, dyrektor IT Hitachi.
rozwiń zwiń