Maciej Uhman: każdy może latać na poduszkowcach

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 10:54
O tym sporcie mówi się w Polsce niewiele. – Latanie na poduszkowcach to młoda dyscyplina, uprawia się ją w naszym kraju ok. 20 lat – mówi Maciej Uhman, zawodnik Formuły 2 poduszkowców. – Na świecie jednak trochę dłużej, dlatego chcemy się "przebić".
Audio
  • Jak latać na poduszkowcach, dlaczego to tak niebezpieczny sport, ile kosztuje ta pasja? - rozmowa z Maciejem Uhmannem (Czwarty wymiar/Czwórka)
Latanie na poduszkowcu
Latanie na poduszkowcuFoto: PAP/Piotr Rybarczyk

Latanie na poduszkowcach to dyscyplina niezwykle trudna, niebezpieczna i wymagająca nie lada umiejętności. To po prostu sport megaekstremalny, więc liczba chętnych, by go uprawiać, nie jest duża. – Ale jeśli człowiek nauczy się latać, już przestaje się bać – mówi Uhman. – Albo po prostu my już tego strachu nie czujemy…

Ważna informacja dla wszystkich niewtajemniczonych: poduszkowiec nie jeździ, nie pływa. On lata. Unosi się ok. 10 cm nad Ziemią. Zdaniem Uhmanna najbardziej ekstremalna w tym sporcie jest… prędkość. – Ten sprzęt charakteryzuje się ogromną bezwładnością, więc prowadzenie go to uczucie podobne do jazdy rozpędzonym samochodem po tafli lodu. Tylko doświadczony kierowca będzie potrafił go kontrolować – tłumaczy sportowiec.

"Jeśli człowiek nauczy się latać, już przestaje się bać"

Uhmann lata na poduszkowcach 14 lat. – Ale w zawodach startuję dopiero od 2009 roku. Tak dużo czasu zajmuje przygotowanie konieczne do tego, by mierzyć się z najlepszymi – mówi gość "Czwartego wymiaru". – Mistrz świata ma dziś 36 lat, a lata od… 5. roku życia.

Mimo to jednak, jak mówi Uhmann, latać na poduszkowcach może każdy. Wystarczy mieć zapał, chęci, oraz znać podstawowe zasady aerodynamiki i elektroniki. – Dlatego w zawodach startują zawodnicy z poduszkowcami przygotowanymi przez profesjonalne firm, ale także produkcji własnej. I wszyscy znajdują dla siebie miejsce.

(kd)

Czytaj także

Auto na wodór? To jest możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 18:00
Samochód na wodór to przełomowe odkrycie polskich naukowców i inżynierów z Lublina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze sposoby na weekend? Rower i tatuaż

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 20:43
Zastanawiasz się, co robić w weekend? Czwórka podpowiada: możesz wziąć udział w wyścigu rowerowym, zwiedzać Warszawę, zrobić sobie tatuaż w Krakowie, albo... poznać ciemną stronę Poznania. Jedno jest pewne: nie będziesz się nudzić!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marsjański łazik Hyperion dał Polakom zwycięstwo w USA

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 09:53
Grupa studentów z Politechniki Białostockiej wygrała w Stanach Zjednoczonych zawody University Rover Challenge. Ich łazik, jako jedyny, wykonał wszystkie zadania powierzone przez komisję sędziowską.
rozwiń zwiń