Maria Dąbrowska - zezowata malarka

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 14:00
Autorka "Nocy i dni" była nie tylko doskonałą pisarką i tłumaczką, ale też zdolną malarką. O jej plastycznym talencie wiedziało niewielu, za to wielu odczuło jej bzika na punkcie punktualności.
Audio
  • Maria Dąbrowska - pisarka jakiej nie znamy - materiał Kasi Oklińskiej (Czwórka/Stacja Kultura)
Maria Dąbrowska (z lewej) podczas Ogólnoniemieckiego Spotkania Poetów i Pisarzy w Eisenach (1955). Obok Louis Frnberg, Mieczysław Jastrun, Josef Sekera.
Maria Dąbrowska (z lewej) podczas Ogólnoniemieckiego Spotkania Poetów i Pisarzy w Eisenach (1955). Obok Louis Fürnberg, Mieczysław Jastrun, Josef Sekera.Foto: źr. Wikipedia/CC

Kobiety żyjące na przełomie XIX i XX wieku chcące uchodzić za wytworne damy musiały nosić koniecznie wielki kapelusz z szerokim rondem i ozdobami oraz długie suknie, obowiązkowo zakrywające kostki. Pisarka Maria Dąbrowska robiła jednak modzie wbrew. Była kobietą praktyczną, dlatego stawiała na luz i sportowe kreacje.

- Maria Dąbrowska ubierała się skromnie, ze sportową elegancją, rzadko nosiła kapelusze, przeważnie wkładała beret  - mówi Ewa Manowiecka kustosz Muzeum Marii Dąbrowskiej w Warszawie. - Jej ubrania nie były wykwintne. W dodatku autorka "Nocy i dni" nie malowała się i nie nosiła biżuterii. Złośliwie czepiała się Zofii Nałkowskiej za to, że jej zdaniem tamta zbyt dbała o swój wygląd.

Nałkowska była postrzegana jako kobieta urokliwa i temperamentna, można podejrzewać, że tego zazdrościła jej Dąbrowska, choć sama też, mimo mankamentów urody, na powodzenie nie mogła narzekać.

- Maria nie grzeszyła urodą. Była osobą mało atrakcyjną, drobną, malutką -150 cm, z zezem lewego oka, który starała się ukrywać na zdjęciach z profilu - mówi Manowiecka w "Stacji Kultura". - Mimo to podobała się mężczyznom. Pisarka związana była z Marianem Dąbrowskim, a później z Jerzym Stempowskim.
(pj/kd)

Czytaj także

Agata Passent: dla felietonisty to wspaniałe czasy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 20:00
Do sklepów trafiła właśnie książka Agaty Passent "Kto to pani zrobił?". Jest to zbiór felietonów, w których autorka zahacza o bardzo wiele tematów. Starała się jedynie unikać polityki. Na ile jej się udało?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie zawsze jednoznaczny zawód reportera

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 08:00
Joris Luyendijk w swojej książce "Szokujące fakty z życia reportera" ujawnia kulisy pracy korespondenta. Zdradza też tajemnice powiązań polityków, piarowców i dziennikarzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jerzy Bralczyk: za językiem kryje się cały świat

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 14:00
Trzej językoznawcy: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek i prof. Andrzej Markowski, znani popularyzatorzy kultury języka polskiego, postanowili stworzyć książkę, w której czuje się miłość, przywiązanie i ogromny szacunek do niego. Tak powstała publikacja "Wszystko zależy od przyimka".
rozwiń zwiń