Bródno - magia, którą tworzą ludzie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 14:35
Bródno to warszawskie osiedle z wielkiej płyty na Pradze Północ. Przez lata było marginalizowane, ale powoli się to zmienia.
Audio
  • Paweł Sky planuje publikację wyjątkowego albumu, który ukaże Bródno przez pryzmat losów zwykłych ludzi (Czwórka/Stacja Kultura)
Obecny kształt Bródno nabrało w latach 70. XX wieku
Obecny kształt Bródno nabrało w latach 70. XX wieku Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Z inicjatywy grafika Pawła Sky oraz animatora kultury Bartosza Wieczorka, ruszyła zbiórka na publikację wyjątkowego albumu. - Chcemy pokazać Bródno nie tylko przez pryzmat miejsc, architektury, ale przede wszystkim ludzi, ich historii. Bo magię danego miejsca zawsze tworzą właśnie oni. Bródno pozornie nie wyróżnia się niczym na tle tysięcy takich samych osiedli z wielkiej płyty, jakie są w Polsce. Kluczowe jest słowo: pozornie - przekonywał Sky.
Gość Czwórki stwierdził, że owiane złą legendą Bródno, które często uważa się za miejsce szare, ponure i niebezpieczne, wcale takim nie jest. - Ma zły PR, gorszy niż warszawski Ursynów, od którego tak naprawdę niczym wielkim się nie różni. Od 2000 roku Bródno się stale zmienia, oferuje coraz więcej w kontekście kultury, aktywnego spędzania czasu. To już nie jest osiedle, do którego wraca się tylko, żeby spać. A dzieje się tak, bo jest mnóstwo ludzi pełnych energii i pomysłów - dodał.
***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Goście: Paweł Sky, grafik

Data emisji: 04.02.2015

Godzina emisji: 10.00

ac/mc

Czytaj także

Wyjątkowe obliczy Warszawy lat 40.

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 07:45
Do sklepów trafił właśnie album "Warszawa lata 40." To książka, która przełamuje stereotypy, opowiadając dzieje stolicy obrazami. Jej narrację tworzą nieznane fotografie pozyskane ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szokujący Nobuyoshi Araki w przekrojowej wystawie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 14:00
Listopad w warszawskiej Leica Gallery będzie bardzo gorącym okresem. Zostaną zaprezentowane m.in. prace japońskiego mistrza fotografii Nobuyoshi Arakiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia polskiego rapu na 500 stronach

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 12:30
Nakładem Narodowego Centrum Kultury ukazała się "Antologia Polskiego Rapu". Na ponad 500 stronach opisano sylwetki 50 raperów. Znaleźli się wśród nich m.in. Peja, Tede, Łona, Pezet i Sokół.
rozwiń zwiń