"Rezydencja", czyli wszystkie sekrety Białego Domu
Rodzina Agathy Christie wydała Sophie Hannah specjalną zgodę na publikację ciągu dalszego przygód Herculesa Poirot, a ta postanowiła, jak przyznaje Michalska utrzymać konwencję klasycznego kryminału w stylu retro. - Sophie Hannah pisze książki psychologiczne oraz kryminały. Przede wszystkim jest jednak ogromną fanką Agaty Christie, a jako nastolatka przeczytała podobno wszystkie jej książki, choć to mało możliwe... - mówiła Kinga Michalska.
Przekonywała, że w książce Hannah nie brakuje widocznego nawiązania do "zasad", których w swoich historiach wierna była Christie. - Zbrodnia nie jest tu opisywana realistycznie, a "higienicznie". Akcja skupia się na śledztwie i jest prowadzona wstecz, by czytelnik mógł - teoretycznie - odgadnąć, kto jest winny. Jest ciekawa intryga, a śledztwo prowadzone jest przez genialnego detektywa, który dopiero na końcu ukazuje jego roztrzygnięcie - wymieniała Michalska w Czwórce.
Kinga Michalska Rzecz dzieje się w 1929 roku w Irlandii, gdy hrabina Playford wydaje przyjęcie i wygłasza zgromadzonym gościom, wśród których oczywiście jest m.in. Hercules Poirot, że zmienia testament na rzecz swojego sekretarza, który jest śmiertelnie chory. Ten zostanie zamordowany jeszcze tej nocy…
Co łączy Sherlocka Holmesa i Herculesa Poirot i czy Sophie Hannah dorównała swoją książką niekwestionowanej mistrzyni kryminału? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z audycji "Stacja Kultura".
***
Tytuł audycji: "Stacja Kultura"
Prowadzi: Katarzyna Dydo
Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)
Data emisji: 15.11.2016
Godzina emisji: 11.35
kd/jsz