Organizowany przez Wydawnictwo Novae Res, pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, konkurs Literacki Debiut Roku zainicjowany został, aby promować polskich debiutantów w zakresie literatury pięknej. Jego głównym celem jest wyłonienie w danym roku kalendarzowym najlepszej powieści, która nie była dotychczas nigdzie publikowana w wersji drukowanej. - Ten konkurs ma na celu odnalezienie osób wartościowych, które piszą w sposób świeży. Chodzi o to, żeby stare, znane z literatury tematy przedstawiać przez pryzmat nowego spojrzenia - wyjaśnia Agnieszka Lingas-Łoniewska.
Agnieszka Lingas-Łoniewska Nie tylko debiutanci się boją wydawania książek. Za każdym razem, jak piszę to boję się, jak moja twórczość zostanie przyjęta. Uważam jednak, że ten lęk powinien pisarzom towarzyszyć. Pozbycie się go to dobra droga do pychy
W rozmowie z Kasią Dydo pisarka opowiada też, jaką ścieżkę musi przejść debiutujący autor - od twórczego zacisza aż do wydania. - To jest droga trudna i często niektóre osoby nie są przygotowane na ten ogrom odpowiedzialności. To nie jest tak, że po oddaniu materiału do wydawnictwa, mamy go z głowy. Potem trzeba go dopieścić. Proces wydawniczy jest bardzo rozbudowany - przekonuje Agnieszka Lingas-Łoniewska.
Z jakich składa się on etapów, kto może wziąć udział w konkursie Literacki Debiut Roku, do kiedy można zgłaszać konkursowe propozycje, jakie na zwycięzców czekają nagrody oraz o czym opowiada książka "Podwójne przekleństwo" Lecha Grabowskiego, zwycięzcy zeszłorocznej edycji Literackiego Debiutu - tego dowiecie się z nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Katarzyna Dydo
Gość: Agnieszka Lingas-Łoniewska (pisarka i członkini kapituły konkursu Literacki Debiut Roku)
Data emisji: 3.04.2017
Godzina emisji: 10.07
jsz/kd