Tworzenie kolaży, czy też, jak sama nazywała je Szymborska, "wyklejanek", było jednym z jej ulubionych zajęć. Przygotowywała je z ogromną starannością i dbałością o szczegóły. Podobnie jak poezję, tak i wyklejanki Szymborskiej charakteryzują trafne pointy i surrealistyczne poczucie humoru. - Kolaże, które tworzyła są bardzo zabawne. Świadczą o ogromnym poczuciu humoru i inteligencji autorki, ale także umiejętności opisywania otaczającej rzeczywistości. Cześć prac, które tworzyła posiada komentarze, uzupełniane były tekstami wyciętymi z gazet - mówiła Katarzyna Jakimiak, kustosz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
Po raz pierwszy prace poetki zostały wystawione dla szerokiej publiczności w lutym 2013 roku w krakowskim Pałacu pod Baranami, przy okazji obchodów pierwszej rocznicy śmierci poetki. Okazały się na tyle popularne, że po pierwszej premierze pokazywane były również w Toruniu, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, Rzymie, Bolonii, Sardynii, w Madrycie, Barcelonie, Astanie, Budapeszcie, Sofii, Norymberdze, Frankfurcie nad Menem, czy Düsseldorfie. Od 10 grudnia prace mogą oglądać na wystawie w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
Jakich środków plastycznych używała poetka do komentowania otaczającej rzeczywistości? Co sprawia, że tematy jej "wyklejanek" są aktualne i wyjątkowe? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: w nagraniu rozmowy Katarzyna Jakimiak - kustosz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Data emisji: 21.12.2017
Godzina emisji: 11.40
ac