Maciej Omylak i jego "Rozbitkowie" - słuchowisko w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2017 16:19
Drugiego dnia Świąt wysłuchaliśmy słuchowiska "Rozbitkowie", do którego scenariusz napisał Maciej Omylak. Jego tekst został trzecim zwycięzcą w konkursie "Joseph Conrad na Niezależnej Scenie Młodych Polskiego Radia".
Audio
  • Słuchowisko "Rozbitkowie", do którego zwycięski scenariusz napisał Maciej Omylak (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Rozmowa z Maciejem Omylakiem i Katarzyną Cygler na temat słuchowiska "Rozbitkowie" i konkursu conradowskiego (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Dmitri Ma

Joseph Conrad 1200 free
"Pierwszy manuskrypt". Bo Conrad miał niezwykłe życie

- To była naprawdę wielka przygoda, a jednocześnie intensywna praca. Sam tekst powstał bardzo szybko, w ciągu kilku dni - wspominał autor. - Potem przyszła niepewność i poczucie, że nie mam na co liczyć. A potem ogromna radość, gdy dowiedziałem się, że jestem jednym z laureatów - wspominał autor. W swoim słuchowisku łączy kilka dzieł Josepha Conrada. Nawiązuje m.in. do sytuacji "pielgrzymów" z Lorda Jima, w których upatruje współczesnych uchodźców, powierzających swoje życie przewoźnikom. Inspiruje się także "Jądrem ciemności".


Grażyna Kopeć Katarzyna Cygler 1200.jpg
Grażyna Kopeć "czyta" Conrada. O słuchowisku "Podróż"

O swoim słuchowisku mówił w Czwórce Omylak, ale w programie rozmawialiśmy także z Katarzyną Cygler, koordynatorką conradowskiego konkursu, która tłumaczyła, dlaczego jeden z laurów powędrował właśnie do Macieja Omylaka. Wysłuchaliśmy też nagrania słuchowiska "Rozbitkowie".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzą: Michał Piwowarek

Gość: Maciej Omylak (autor scenariusza słuchowska "Rozbitkowie", na co dzień związany z jednym ze stołecznych teatrów) Katarzyna Cygler (fundacja Cały świat w Twojej dłoni, odpowiedzialna za koordynację konkursu, dziennikarka Radiowej Czwórki)

Data emisji: 26.12.2017

Godzina emisji: 10.30

kd/mz

Czytaj także

Rafał Zawierucha - aktor z dziennikarskim zacięciem

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 16:15
W rozmowie z Katarzyną Cygler i Michałem Piwowarkiem artysta mówił, czym dla niego jest aktorstwo, jak czerpie z przeprowadzanych z twórcami rozmów oraz, czy w karierze pomaga mu szczęście. - Jeszcze w szkole miałem go dużo. Na Akademię Teatralną w Warszawie dostałem się za trzecim razem i dzięki temu miałem wspaniałych pedagogów - wspominał Rafał Zawierucha. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek kontra natura. Sztuka zaangażowana Diany Lelonek

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 17:06
- W moich pracach najważniejsze jest dla mnie to, by przy pomocy nośnika, jakim jest sztuka wizualna, opowiadać o rzeczach ważnych: z którymi się nie zgadzam, albo o których warto mówić i je pokazywać - tłumaczyła Diana Lelonek, artystka, która tworzy w nurcie bio-art.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Pepol. Jak zamienił Magdalenę Cielecką w syrenę?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 15:00
Wiolonczelista i performer Michał Pepol stworzył hybrydę sceniczną "Milczenie syren" z Magdaleną Cielecką w roli głównej. - To koncert dla niej i trochę o niej - tłumaczy muzyk i reżyser
rozwiń zwiń