Temat smogu nieodłącznie związany jest z Krakowem. To właśnie w tym mieście od dawna wskaźniki jakości powietrza są alarmujące. Problem nasila się zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy mieszkańcy miasta i okolic do ogrzewania swoich domów wykorzystują nieodpowiedni opał. Krakowianie, którym na sercu leży zdrowie i jakość małopolskiego powietrza postanowili napisać książkę, która wyczerpująco ilustruje ten problem. - Sezon grzewczy trwa w Krakowie mniej więcej 150 dni. W tym czasie brudzi się nie tylko powietrze, ale i nasz język. Moim pomysłem było udokumentowanie krakowskiej rzeczywistości, wykorzystując metody pisania zbiorowego.
- Książka opisuje zeszłoroczny sezon grzewczy 2016/2017, podczas którego obserwowaliśmy w jaki sposób to, co dzieje się z naszym środowiskiem "brudzi się" nasz język - opowiadał pomysłodawca projektu.
Czy smog może wpłynąć nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale i język? W jakim celu powstała książka i kto powinien po nią sięgnąć? Więcej na temat smogu, jakości krakowskiego powietrza i eksperymentalnych metodach pisania o środowisku i społeczeństwie w nagraniu. Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Michał Piwowarek
Gość: w rozmowie telefonicznej: Piotr Marecki, współautor książki, redaktor naczelny magazynu "Ha:art"
Data emisji: 23.01.2018
Godzina emisji: 10.15
ac/kd