Dorota Miśkiewicz: piraci okradają twórców nie tylko z pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 13:03
- Straty spowodowane nielegalnym korzystaniem z kultury są nie do policzenia, bo to nie tylko straty materialne. To również straty mentalne wynikające z poczucia bycia okradanym z efektów własnej pracy - mówiła w Czwórce znana wokalistka.
Audio
  • Dorota Miśkiewicz o akcji "Legalna kultura" (Stacja kultura/Czwórka)
Dorota Miśkiewicz
Dorota Miśkiewicz Foto: PAP/Stach Leszczyński

"Nasza misja oparta jest na pozytywnym przekazie – pokazujemy, jak korzystając ze wszystkiego, co oferuje nam najnowsza technologia, pozostać etycznym człowiekiem świadomym tego, że żyje wśród innych ludzi, także w Internecie; jak nie zatracić wartości podstawowych, idei fundamentalnych dla kultury, takich jak: bycie fair wobec innych, możliwość wyboru i prawo do poszanowania tego, co jest naszym wkładem w kulturowy rozwój" - głosi manifest Fundacji Legalna Kultura.

- Chodzi o to, by nam wszystkim, a nie tylko artystom żyło się lepiej. Jeśli lubimy jakiegoś wykonawcę, to dobrze jest, gdy korzystamy legalnie z jego twórczości. Chcemy przecież, by nadal tworzył - stwierdziła w audycji Dorota Miśkiewicz.

Raport opublikowany przez stowarzyszenie Kreatywna Polska stwierdza, że w 2016 roku Polacy wydali na dobra kultury pochodzące z nielegalnych źródeł blisko 9 mld złotych. - To gigantyczna kwota, w której mieszczą się także zyski pirackich serwisów z reklam i subskrypcji. Te pieniądze nie trafiły do twórców – przypomniał Marcin Kotyła z Fundacji Legalna Kultura.

Na czym polega projekt stworzony z udziałem polskich muzyków takich jak m.in. Stanisław Sojka? Czym są "spoty śpiewane" i czy przekonają nas do korzystania z legalnych źródeł? Jak ich szukać? Jak rozpoznać piracki serwis oferujący muzykę, czy filmy? Gdzie leży granica między legalnym a łamiącym prawo udostępnianiem czyjejś twórczości? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Dorota Miśkiewicz (wokalistka, kompozytorka), Marcin Kotyła (Fundacji Legalna Kultura)

Data emisji: 2.03.2018

Godzina emisji: 10.05

mko/ac

Czytaj także

Drugie życie eksponatu. Do czego przyzwyczaili nas artyści i galerie sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 14:50
- Tytuł wystawy nawiązuje do eseju George'a Pereca o tym samym tytule. Autor pisze w nim jaką rolę odgrywa w naszym życiu codzienność i jaką wagę przywiązujemy do tzw. codziennych rytuałów - mówiła Agata Cieślak z Austiackiego Forum Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elementarz sportów zimowych na wystawie "Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 14:37
Drewniane narty, banbusowe kijki, łyżwy ze zbitej zwierzęcej skóry. Wymienione przedmioty to eksponaty, które znajdują się na nowej wystawie Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
rozwiń zwiń