Jak informuje BBC, niedawno zaprezentowany mural Banksy'ego niemal natychmiast stał się atrakcją turystyczną. Do pomocy przy ochronie pracy zgłosili się wolontariusze. Jest to koniecznie, ponieważ w dwa dni miejsce odwiedziło ok. 2000 osób.
- Mural na pierwszy rzut oka nie jest imponujący. Jego skala jest niewielka, bo Banksy wykonał go na jednym z garażów w walijskim miasteczku przemysłowym. Wydźwięk pracy jest jednak bardzo silny - mówił Kwiatek, artysta z Kwiaciarni Grafiki.
Praca przedstawia chłopca z sankami, który zadziera do góry głowę, by na wyciągnięty język złapać spadające z nieba płatki śniegu. Nie jest to bynajmniej sielski obrazek. Za rogiem budynku, na którym znajduje się obraz, widać unoszące się w powietrzu drobiny resztek odpadów z palącego się śmietnika.
- Miejsce, w którym powstał mural jest nieprzypadkowe. Jak podaje WHO Port Talbot ma jeden z najwyższych w Wielkiej Brytanii wskaźników zanieczyszczenia powietrza - opowiadał rozmówca Weroniki Puszkar.
W jaki sposób gość Czwórki tłumaczy popularność prac Banksy'ego? Ile są warte murale jego autorstwa i czy zdarzały się przypadki ich kradzieży? Więcej na ten temat w nagraniu.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał: Weronika Puszkar
Gość: Kwiatek (artysta, grafik z Kwiaciarni Grafiki)
Data emisji: 7.01.2019
Godzina emisji: 11.46
ac/kd