Ultramaraton w górach Himalajów - kiedy 42 km to za mało
Biograf himalaisty opowiadał, że pasja jego bohatera do wspinaczki wysokogórskiej rozpoczęła się w harcerstwie, za sprawą jednej z ikonicznych w tym środowisku postaci: Walentego Nendzy. - To on przecierał szlaki polskiego alpinizmu zakładając Harcerski Klub Taternicki. Z tego klubu wyrosło wielu znakomitych himalaistów, m.in. Jerzy Kukuczka czy Artur Hajzer.
Hajzer próbował zaczarować swoje otoczenie tłumacząc, że śmierć to nie on. Wielu himalaistów próbuje w ten sposób zaczarować swoją rodzinę i przyjaciół przekonując, że to, co dzieje się w górach ich nie dotyczy Bartek Dobroch
- Ojciec zaplanował dla Artura karierę muzyczną. Sam, o czym nie wiedzą nawet osoby ze środowiska, był wybitnym, jednym z najlepszych w Polsce nauczycieli gry na skrzypcach. To za jego sprawą zachęca się do ćwiczenia gry od Jana Sebastiana Bacha już od najmłodszych lat - opowiadał dziennikarz. - Szybko okazało się, że Artur nie odziedziczył po ojcu żadnych zdolności. Swoje zainteresowanie muzyką objawiał grając na harmonijce - mówił w studiu Czwórki.
Jakie były początki sportowca we wspinaczce wysokogórskiej? Jaka relacja łączyła go z Jerzym Kukuczką? I co wspólnego miał z... krawiectwem? O biografii polskiego himalaisty Artura Hajzera rozmawialiśmy z jego biografem Bartkiem Dobrochem. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Bartek Dobroch, dziennikarz, podróżnik, reporter, autor książki "Artur Hajzer. Droga Słonia"
Data emisji: 18.05.2018
Godzina emisji: 10.18
ac/pj