Matura 2020. Historia sztuki - poznaj wszystkie style
Atrybuty to najczęściej drobne przedmioty, które trzyma postać, albo które są w jej okolicach. Dzięki rozpoznaniu, co to za atrybut, możemy z łatwością zidentyfikować daną postać i określić jej źródło ikonograficzne. - Źródło ikonograficzne to ważne pojęcie, które czasami zaskakuje maturzystów - zwraca uwagę Ewelina Chwiejda historyczka sztuki, autorka bloga matura-z-historii-sztuki.pl. - Brzmi poważnie. A chodzi tylko o rozpoznanie czy jest to temat biblijny, mitologiczny, czy ewentualnie historyczny - dodaje.
Matura 2020. Techniki zdobnicze w historii sztuki
- Na starcie najlepiej nauczyć się o najważniejszych postaciach i zapamiętać, jakie mają atrybuty - poleca historyczka. - Niestety wiele postaci ma ten sam atrybut.
Wenus albo Afrodyta pojawia się w malarstwie i rzeźbie bardzo często. Jednym z jej atrybutów są piękne długie włosy. - Tak samo piękna, bladolica, długowłosa będzie też Maria Magdalena, więc jeśli skupimy się tylko na jednym atrybucie to możemy łatwo pomylić postać - zwraca uwagę ekspertka. - Jeśli postać przedstawiona jest naga, w wodzie, w otoczeniu amorków - to będzie to Wenus. Maria Magdalena będzie miała dodatkowe atrybuty: naczynie z perfumami lub czaszkę na kolanach - dodaje.
Mitologia - atrybuty bogów
Apollo - bóg sztuki i piękna poznamy po instrumentach muzycznych, harfie czy lirze. Może mieć na głowie wieniec laurowy. Często bywa pokazywany w otoczeniu muz.
- Drugą taką postacią jest Bahus, bóg płodności i wina - on będzie trzymał w dłoni puchar wina, albo będzie otoczony kiściami winogron - wyjaśnia Ewelina Chwiejda. - Polecam też zwraca uwagę na słynne pary z mitologii: Apollo i Dafne, Orfeusz i Eurydyka czy Wenus i Mars - dodaje.
Biblia - święci i postaci biblijne
- Polecam skupić się na tych kluczowych postaciach. W Starym Testamencie to będzie np. Mojżesz, którego atrybutami są oczywiście tablice z dziesięcioma przykazaniami, ale także rogi, które wynikają z błędnego tłumaczenia Biblii, które na początku było źródłem dla artystów - podkreśla rozmówczyni Ady Janiszewskiej.
Dawid to zazwyczaj młody, silny mężczyzna z jakimś narzędziem do pokonania Goliata. - Najczęściej jest to miecz, proca czy kamień. Hioba w obrazach zobaczymy jako wychudzonego starca.
W Nowym Testamencie najważniejszymi postaciami będą Chrystus, Matka Boska i Jan Chrzciciel z krzyżem i barankiem u boku.
Ewelina Chwiejdak poleca, by uczyć się kluczowych postaci. Najlepiej robić to oglądając obrazy.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska
Data emisji: 23.04.2020
Godzina emisji: 11.49
pj