Panama z Ekwadoru. Historia słomkowego kapelusza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 14:30
Dziś jest symbolem lata i niewymuszonej elegancji, kiedyś chronił przed słońcem robotników budujących Kanał Panamski. Historia kapelusza słomkowego typu panama sięga XVI wieku, a nakrycie głowy zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Kapelusz typu panama pochodzi z Ekwadoru, a jego historia sięga XVI wieku
Kapelusz typu panama pochodzi z Ekwadoru, a jego historia sięga XVI wieku Foto: Troshyna Yaroslava/Shutterstock

Jak "sombrero de paja toquilla" stało się kapeluszem panamskim?

Pierwsze kapelusze były ręcznie wyplatane przez mieszkańców Ekwadoru w rodzinnym gronie. Te idealne powstawały nawet rok, a do ich wykonania używano łyczkowca dłoniastego, rośliny z rodziny okolnicowatych. - Spopularyzował je Manuel Alfaro, który wyczuł, że na eksporcie tego towaru może zbić fortunę. Kapelusze wysyłał statkami w stronę Kanału Panamskiego, a tam kupowali je robotnicy, żeby chronić się przed karaibskim słońcem. Stąd też wzięła się nazwa kapelusza - "panama" - wyjaśnia Ada Janiszewska, autorka cyklu modowego w Czwórce. - Oficjalna nazwa "kapelusz panamski" została wprowadzona w 1906 roku, kiedy to w prasie opublikowano zdjęcie prezydenta Roosevelta, który nadzorował budowę kanału. Natomiast Ekwadorczycy trzymają się tradycyjnej nazwy "sombrero de paja toquilla".

Słomkowy kapelusz noś tylko do 15 września

Panama stała się nieodłącznym atrybutem osób poważanych i wysoko sytuowanych. Taki kapelusz nosili m.in. Winston Churchill i Ernest Hemingway, a także gwiazdy filmu i muzyki. Panama jest kapeluszem dziennym, który - według modowej etykiety - wypada nosić tylko do 15 września. - W klasycznej formie to męskie nakrycie głowy, ale kobiety też świetnie w nim wyglądają - przekonuje rozmówczyni Gosi Jakubowskiej. - Kilka lat temu kapelusze słomkowe wróciły do łask i dziś znajdują się w lookbookach najbardziej uznanych domów mody. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez JACQUEMUS (@jacquemus)

Sprawdź także:

Panama na liście UNESCO

W 2012 r. UNESCO wpisało kapelusz panamski na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości, a w Ekwadorze powstało nawet kilka szkółek tkackich, w których nowe pokolenia mogą uczyć się zawodu wyplatania kapeluszy. Te najdroższe, za które trzeba zapłacić nawet 25 tys. dolarów, wyplata podobno najzdolniejszy rzemieślnik w historii tego fachu, z miasteczka Montecristi. I robi ich nie więcej niż pięć rocznie. - Kapelusze wyplata się ze słynnej słomy panamskiej. To bardzo pracochłonne zajęcie, które wymaga precyzji i staranności. Im drobniejsza słoma, tym piękniejszy splot  i wyższa jakość kapelusza - dodaje Ada Janiszewska. 

Posłuchaj
06:17 CZWÓRKA Stacja Kultura - panama 17.07.2022.mp3 Historia kapelusza panama - skąd pochodzi i jak się go nosi? (Stacja Kultura/Czwórka)

These Handwoven Panama Hats Can Run You $25,000 | Great Big Story

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 14.07.2022

Godzina emisji: 11.35

kul

Czytaj także

Najpierw Monroe, teraz Kardashian. Historia pewnej sukienki

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 14:30
Na tegorocznej gali MET, która od lat odbywa się w Metropolitan Museum of Art słynna amerykańska celebrytka Kim Kardashian wystąpiła w legendarnej sukience Marylin Monroe. Zarówno wtedy jak i dziś strój wywołał kontrowersje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łososiowa szminka Audrey Hepburn. Tajemnica "Śniadania u Tiffany'ego"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 14:01
Światy mody i filmu łączą się i przenikają. Niektóre filmowe kreacje przechodzą do historii, wystawiane są w muzeach, inne pozostają tajemnicą. Gadżetem, którego sekret wydaje się poznany, jest szminka Audrey Hepburn ze "Śniadania u Tiffany'ego", choć niektórzy wciąż mają wątpliwości. 
rozwiń zwiń