"Człowiek delfin"- niezwykły film o doświadczeniu swobodnego nurkowania

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 15:00
Film dokumentalny "Człowiek delfin" to historia freedivera Jacquesa Mayola, który zadziwił cały świat swoimi osiągnięciami. Jego postać była inspiracją dla Luca Bessona, który nakręcił o nim film "Wielki błękit". Teraz dokument o słynnym freediverze można oglądać na jednej z bezpłatnych platform streamingowych.
Nurek podczas freedivingudj. ilustracyjne
Nurek podczas freedivingu/dj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/domena publiczna/Dudarev Mikhail
  • Jacques Mayol był wielokrotnym rekordzistą świata we freedivingu.
  • Mayol nazywany był "człowiekiem delfinem" nie tylko z powodu osiągnięć, ale także propagowanej przez siebie filozofii.
  • W filmie "Człowiek delfin" poznajemy "charyzmatycznego człowieka, rozdartego między lądem a wodą, który ryzykował życie nie dla sławy, lecz dla wyższego celu".

Kto to jest Jacques Mayol?

Jacques Mayol to jeden z największych nurków w historii, wielokrotny rekordzista świata w nurkowaniu głębinowym, określany mianem "człowieka delfina", teoretyk i pasjonat nurkowania.

- Urodził się w Szanghaju w 1927 roku, ale często spędzał wakacje w Japonii. Tam razem z bratem całymi dniami bawili się w wodzie z dziećmi nurków Ama - kobiet morza. Praktykowały one nurkowanie na jednym wdechu - opowiada Berenika Wyrzykowska-Novi z Arte.TV w Polsce. - Stąd właśnie młody Jacques czerpał naukę freedivingu, którą w późniejszych latach udoskonalał. Przesuwał granice wytrzymałości człowieka pod wodą bez tlenu. 


O czym jest książka "Homo Delphinus" Mayola?

Jacques Mayol był pierwszym wolnym nurkiem, który zszedł na głębokość 100 metrów, a jego koncepcja jedności człowieka z oceanem, w tym z delfinami, przedstawiona w biograficznej książce "Homo Delphinus" jest podstawą dla wszystkich nurków głębinowych. Zgodnie z teorią Mayola, stosując pewne praktyki można pod wodą wytrzymać bez powietrza nawet 20 minut. 


Na czym polega freediving?

- Freediving to szczególny i wymagający sport. W przypadku bicia rekordów w nurkowaniu,  jest to wręcz sport ekstremalny. Pierwszy oficjalny rekord w nurkowaniu został pobity 1949 roku i to było zejście na 30 metrów - tłumaczy rozmówczyni Adama Smolarka. - Potem był wielokrotnie pobijany przez Mayolę. Jego ostateczny rekord wynosił 105 metrów, a podczas jego pobicia miał 56 lat. Mayol miał wielu następców, obecnie rekord we freedivingu wynosi 214 metrów. Niesamowite jest to, że można wstrzymać na tak długo oddech. To jest zajęcie, które wymaga wielu lat bardzo ciężkiej pracy nad sobą i ćwiczeń. Również jogi i medytacji, do których namawiał Jacques.


Zwiastun kinowy z 2017 roku

 

O czym jest film "Człowiek deflin"?

Życie Mayola stało się inspiracją dla Luca Bessona do nakręcenia kultowego filmu. Zresztą sam nurek był współtwórcą scenariusza. W 2017 roku światło dzienne ujrzał film dokumentalny "Człowiek delfin" wyreżyserowany przez Lefterisa Charitosa. Oparty na unikalnym archiwum Mayola obraz portretuje jego życie i filozofię.


Posłuchaj
16:49 Czwórka/ Stacja Kultura - Riverlights 30.08.2023.mp3 Przemek Dziubłowski, organizator i pomysłodawca Riverlights, opowiada o imprezie (Stacja Kultura/Czwórka)

W filmie Charitosa, udajemy się w fascynującą podróż do podwodnego świata, zanurzając się w zmysłowym i transgranicznym doświadczeniu swobodnego nurkowania. - Jego narratorem jest Jean-Marc Barr - odtwórca roli Mayola w filmie Bessona - opowiada gość Czwórki. - Jego tembr głosu, piękne zdjęcia i doskonała muzyka tworzą niezwykłą całość. Film będzie dostępny na naszej platformie do 9 września.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Berenika Wyrzykowska-Novi (ARTE.TV w Polsce)

Data emisji: 31.08.2023

Godzina emisji: 10.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

Oko to narzędzie. Widzimy mózgiem

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 15:54
4K, full HD, 1800 pixeli. W naszych czasach rozdzielczość monitorów i telewizorów to najlepsza jakość i wysoka rozdzielczość. A jaką rozdzielczość ma ludzkie oko?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przechowywanie danych. Czy "chmura" jest bezpieczna?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 16:00
- Miejsce w "chmurze" nigdy się nie kończy, więc zapisujemy w niej coraz więcej danych. Warto jednak przyjąć założenie, że jeśli już coś raz "wyślemy" do internetu, to prawdopodobnie zostanie tam na zawsze - mówi specjalistka od cyberbezpieczeństwa Joanna Wziątek. 
rozwiń zwiń