- Maraton Chopinowski rozpocznie się 10 listopada o godz. 19.00 i potrwa do 11 listopada do około godz. 21.00.
- Wydarzenie zaplanowano na 26 godzin. Muzyce Fryderyka Chopina będą towarzyszyły multimedialne wizytówki wykonawców, opowieści o kompozytorze, miniwykłady multimedialne.
- Od tego roku Maratony Chopinowskie będą eksponować kolejne katedry fortepianowe różnych akademii muzycznych w Polsce. W tym roku to Akademia Muzyczna w Gdańsku.
- Transmisja z Maratonu Chopinowskiego na antenie Polskiego Radia Chopin oraz w formie streamingu wideo w mediach społecznościowych Polskiego Radia.
- Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
6 lat temu 11 listopada nadawanie rozpoczęło Polskie Radio Chopin. W zeszłym roku pierwszy raz został zorganizowany Maraton Chopinowski. Redakcja, zachęcona sukcesem ubiegłorocznego wydarzenia, które zgromadziło rekordowo dużo słuchaczy Polskiego Radia Chopin, postanowiła jeszcze raz wyprawić tę muzyczną ucztę.
- Chopin to jeden z moich ulubionych kompozytorów. Nie jestem w stanie powiedzieć, że ulubiony, bo literatura fortepianowa jest tak fascynująca i tak szeroka, że ten wybór jest trudny - mówi Kinga Choraczyńska, młoda pianistka, która wystąpi podczas Maratonu. - Na pewno mogę powiedzieć, że w szkole muzycznej jest bardzo lubiany.
Niezwykle pozytywne emocje muzyka Chopina budzi też w dyrektorze Polskiego Radia Chopin, Marcinie Gmysie. - Ja nie wywodzę się z rodziny muzycznej. Do 10 roku życia nie miałem żadnej styczności z muzyką klasyczną. Moja przygoda z nią zaczęła się dopiero w 1980 roku, jak miałem 10 lat. Wtedy trwał Konkurs Chopinowski - tata mi nagrywał nocne przesłuchania - wspomina. - Utworem, który mnie absolutnie zafascynował, była Barkarola w wykonaniu późniejszego zwycięzcy tego konkursu. Zacząłem więc poznawać Chopina od jego najmniej polskiego utworu, bo inspirowanego kulturą Włoch, weneckich gondolierów, pieśniami ludowymi.
20:09 czwórka stacja kultura 02.11.2023 maraton chopin 10.14.mp3 Na Maraton Chopinowski zapraszają Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin, i Kinga Choraczyńska, młoda pianistka (Stacja Kultura/Czwórka)
Polskie Radio Chopin to jednak nie tylko muzyka wielkiego polskiego kompozytora, ale także muzyków jemu współczesnych, jego równolatków, inspirujących się nim, innych wielkich pianistów.
Geneza Maratonu Chopinowskiego
Maraton Chopinowski w studiu im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się już drugi raz, choć pomysł początkowo wydawał się szalony.
- Na ten pomysł wpadł Andrzej Szachowski, członek naszej redakcji. Andrzej jest wydawcą, muzykologiem, kompozytorem. Ma na swoim koncie wielkie sukcesy - zdradza Marcin Gmys. - W pierwszej chwili pomyśleliśmy, że to szaleństwo. Okazało się, że nasz zeszłoroczny Maraton Chopinowski wcale nie był pierwszym na świecie, ale był pierwszym transmitowanym w eterze. W tym roku idziemy tym samym tropem, ale będziemy trochę zbaczać z tej ścieżki - dodaje.
Maraton Chopinowski - 26 godzin muzyki Chopina
Maraton Chopinowski startuje 10 listopada o 19.00, zakończenie zaplanowane jest na 21.00 11 listopada.
- Zakładamy, że będzie to 26 godzin, choć nie wiemy, w jakim tempie będą grać pianiści - mówi gość Kasi Dydo.
- Staram się jak najlepiej przygotować do Maratonu od strony tekstowej, poznać ten utwór, który zagram, tak, by podczas Maratonu nic nie było mnie w stanie zaskoczyć - mówi Kinga Choraczyńska.
Fryderyk Chopin przez całe swoje życie skomponował 19-20 godzin muzyki. Maraton będzie trwał jednak aż 26 godzin. - Ta rozbieżność wynika z tego, że nasz główny fortepian na scenie będzie wymagał strojenia co około 2,5-3 godziny - zdradza dyrektor Polskiego Radia Chopin. - Z tego względu w Maratonie będą przerwy. Nie wypełni ich jednak cisza, bo będzie to 11 niezależnych koncertów przedzielonych wizytówkami artystów i miniwykładami.
ZOBACZ SPOT PROMOCYJNY:
Źródło: YouTube Polskie Radio Chopin
Na Maraton Chopinowski przygotowano 17 multimedialnych miniwykładów poświęconych mazurkom i polonezom Chopina. Wykłady wygłosi Tomasz Nowak, który jest absolutnie kultowym etnomuzykologiem, specjalistą od tańca polskiego.
Akademia Muzyczna w Gdańsku i Maraton Chopinowski
11 listopada w samo południe przewidziana jest przerwa w muzyce Chopina, a na antenie i w studiu Lutosławskiego wybrzmi Mazurek Dąbrowskiego, co jest tradycją całego Polskiego Radia. - Po Hymnie posłuchamy też przesłania Rafała Blechacza oraz profesora Ryszarda Minkiewicza, rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku - opowiada Marcin Gmys. - Zdecydowaliśmy, że od tego roku maratony Chopinowskie będą eksponować kolejne katedry fortepianowe różnych akademii muzycznych w Polsce. Zaczynamy od północy, od Gdańska. Dwie trzecie Maratonu wypełni muzyka w wykonaniu wybitnych, gdańskich muzyków - dodaje.
O 19.00 Maraton zainauguruje występ nestorów gdańskiego środowiska pianistycznego. Wystąpi również profesor Bogdan Czapiewski czy trójka niepełnoletnich pianistów. W programie Maratonu znajdziemy także występ profesor Joanny Ławrynowicz. - To wydarzenie o lekko happeningowym charakterze. Wstęp w tym roku jest wolny - zaprasza dyrektor Polskiego Radia Chopin.
Kinga Choraczyńska zdradza, że przed występem towarzyszą jej duże emocje, choć podkreśla, że Maraton to sprzyjające warunki do grania. - To wspaniały pomysł na pokazanie muzyki Fryderyka Chopina. Jednak każde wejście na scenę wiąże się ze stresem, bo w muzyce pokazujemy emocje, prawdziwą cząstkę siebie - mówi gość Kasi Dydo. - To jednak też ogromna przyjemność i satysfakcja.
Marcin Gmys podkreśla, że pełna nazwa Maratonu Chopinowskiego brzmi: Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości. Zaznacza, że to 6. urodziny Polskiego Radia Chopin, ale bez współpracy całej korporacji, pomocy wszystkich anten, to wydarzenie by się nie udało.
Fryderyk Chopin i Jerzy Duda-Gracz
Na uwagę zasługuje tegoroczna oprawa plastyczna Maratonu Chopinowskiego. Wykonaniom utworów Fryderyka Chopina towarzyszyć będą wyświetlane obrazy Jerzego Dudy-Gracza, który namalował wszystkie kompozycje pianisty. Niektóre utwory malował wielokrotnie w zależności od wykonania, tempa utworu.
- Wybrzmi 210 utworów Chopina i zobaczymy 210 obrazów Jerzego Dudy-Gracza - zachwala Marcin Gmys. - To będzie wielka muzyka i galeria wielkiego polskiego malarstwa.
Maraton Chopinowski będzie transmitowany w Polskim Radiu Chopin, na kanale YouTube Polskiego Radia, a także na stronie chopinmaraton.pl.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Goście: Marcin Gmys (dyrektor Polskiego Radia Chopin) Kinga Choraczyńska (młoda pianistka)
Data emisji: 02.11.2023
Godzina emisji: 10.14
pj