- Arkadius jest jednym najwybitniejszych polskich projektantów mody.
- W jego kreacjach pokazywali się m.in. Christina Aguilera, Cate Blanchett, Brad Pitt, Kora i Kayah.
- Dziś Arkadiusz Weremczuk mieszka w Brazylii i nie zajmuje się modą.
- Wystawa "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje" to pierwsza na świecie ekspozycja, która prezentuje projekty artysty.
- Można ją oglądać w Centrum Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Arkadius wkracza na wybieg
- Arkadius pojawił się na przełomie wieków, chwilę po tym, kiedy do świata mody wkroczyli Alexander McQueen i John Galliano, czyli projektanci, którzy za pomocą mody zaczęli opowiadać o kulturze. Odwrócili nieco uwagę od formy, albo też dodali do niej bardzo bogatą opowieść angażującą sztukę w różnych jej przejawach - opowiada kurator wystawy. - W momencie, kiedy rozpoczynali karierę, ikonografia mody stała się szalenie bogata. Kontynuatorem tej tendencji jest z pewnością Charles Jeffrey Loverboy, a to, co łączy go z Arkadiusem, to odwaga w opowiadaniu o rzeczach, od których moda próbuje odciągnąć uwagę, czyli o śmierci, smutku, depresji i przemijaniu.
Obaj projektanci ukończyli też prestiżową St Martins School w Londynie - jedną z najlepszych szkół mody na świecie. - To miejsce, które do dziś słynie z odwagi i z przekonania, że myśl twórcza jest ważniejsza niż komercyjna strona mody - dodaje gość Czwórki.
20:52 CZWÓRKA Stacja Kultura - arkadius 12.06.2024.mp3 O wystawie "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje" opowiada kurator Marcin Różyc (Stacja Kultura/Czwórka)
Projektant gwiazd
- Po ukończeniu szkoły Arkadius pozostał w Londynie, ale zaprojektowane przez niego ubrania trafiły do Polski. Nosiły je m.in. Kayah i Kora, u której artysta mieszkał, kiedy przyjeżdżał do kraju. - Polska nigdy nie była jego domem, bywał tu jako gość. Ale faktem jest, że jego firma w pewnym momencie miała u nas główną siedzibę - opowiada Marcin Różyc.
Kolekcje Arkadiusa pokazywane były w Nowym Jorku i Szanghaju, a w jego kreacjach pokazywali się Christina Aguilera, Janet Jackson, Cate Blanchett, Brad Pitt czy Justin Timberlake. Należał do kosmopolitycznych londyńskich awangardzistów, ale w jego modzie wybrzmiewała polska kultura szlachecka, ludowa, a także marzenia twórców Młodej Polski.
Arkadiusz Weremczuk - Arkadius - to jeden z najwybitniejszych polskich projektantów mody.
Arkadia Arkadiusa: sacrum, profanum i wielkie namiętności
Projektant zderzał i łączył sacrum z profanum. Jego muzami była zarówno Matka Boska, jak i pracownica seksualna. Sięgał do źródeł wiary i religii, czyli do miłości, i za jej pomocą głosił pacyfistyczne idee i antydyskryminacyjne postulaty. Otwarcie opowiadał o seksie, erotyce, rozkoszy i innych wielkich namiętnościach.
- Początek XXI wieku to wzmocnienie rasizmu w modzie. W tym okresie zaczęły znikać z wybiegów osoby niebiałe i otwarcie queerowe oraz transpłciowe. Tymczasem Arkadius zapraszał je do swoich pokazów. I w tym kontekście jego moda jest wyjątkowo aktualna - podkreśla rozmówca Kasi Dydo. - Jego kolekcje, komunikaty były bezkompromisowe, Mówił to, co myślał, i nie próbował tego szczególnie kapitalizować.
Co dziś robi Arkadiusz Weremczuk?
Dziś Arkadiusz Weremczuk mieszka w Brazylii i nie zajmuje się modą. - Wystawa "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje" to był ostatni moment, żeby uratować jego dziedzictwo - podkreśla Marcin Różyc. Wystawa będzie czynna do 27 lipca 2025 roku. Można ją oglądać w Centrum Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Marcin Różyc (kurator wystawy "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi)
Data emisji: 12.06.2024
Godzina emisji: 10.15
wmkor