Zbrodnie, kradzieże i oszustwa. Nieznana Warszawa czasów międzywojennych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 16:44
Wielkomiejska, oświetlona kolorowymi neonami z mnóstwem luksusowych hoteli... - Warszawa lat trzydziestych XX wieku, to nie obrazy, znane z międzywojennych pocztówek. Stolica tamtych lat miała swój znacznie brzydszy obraz: sutereny bezrobotnej biedoty oraz meliny drobnych przestępców i wielkich cwaniaków.
- To było strasznie biedne miasto, przeludnione z ogromnymi problemami, takimi jak chociażby brak kanalizacji - mówi w Czwórce Jacek Dehnel, pisarz, tłumacz i malarz. Jaka jest jego Tajna Warszawa?
- To było strasznie biedne miasto, przeludnione z ogromnymi problemami, takimi jak chociażby brak kanalizacji - mówi w Czwórce Jacek Dehnel, pisarz, tłumacz i malarz. Jaka jest jego "Tajna Warszawa"? Foto: Piotr Podlewski/PR

Codzienność spędzana w eleganckich salonach i kawiarniach oraz skontrastowane z nią życie w miejskiej biedzie. Stolica zwiedzana śladami zbrodniarzy i zaułków, które były świadkami mrocznych i krwawych wydarzeń. Taka jest "Tajna Warszawa" autorstwa Jacka Dehnela. Zafascynowany kryminalną kroniką lat trzydziestych opowiada o tajemnicach, ukrytych głęboko pod gruzami miasta. 

Posłuchaj
24:47 2024_11_12 18-13_12_PR4_Stacja_kultura.mp3 Zbrodnie, kradzieże i oszustwa. Nieznana Warszawa czasów międzywojennych (Stacja kultura/ Czwórka)

 

Odczarowany obraz Warszawy

- Międzywojenna Warszawa jest w naszej pamięci bardzo zakłamana. Zapamiętaliśmy ją przez pryzmat filmów z Eugeniuszem Bodo. Tak naprawdę, to było strasznie biedne miasto, przeludnione z ogromnymi problemami, takimi jak chociażby brak kanalizacji - mówi w Czwórce Jacek Dehnel, pisarz, tłumacz i malarz. 

Sprawdź również:

"Tajna Warszawa" 

Jacek Dehnel dociera w swojej książce do nieistniejących już dziś budynków i ulic. Pokazuje zupełnie inne, nieznane nam oblicze Nowego Światu, ulicy Marszałkowskiej czy Nowolipek. - Książka bazuje na tekstach "Tajnego Detektywa". Pokazuje czasy wielkiego kryzysu i tuż po nim. Na tę sytuację nałożyły się tłumy ludzi, które przyjechały do Warszawy z nadzieją, że to właśnie w tym mieście cokolwiek im się uda - wyjaśnia autor. 

Dancingi, kolumnada w Ogrodzie Saskim i Adria

Książka pełna jest historii morderców, morfinistów, prostytutki, oficerów, paserów, złodziei dzieł sztuki, szpiegów, wróżbitów, a nawet najsłynniejszego polskiego kata. - Ludzie mieszkali w Warszawie od pokoleń. W tamtym momencie zaczęli tracić pozycję w handlu, przemyśle i usługach. Stali się tak zwanymi "byłymi ludźmi". Chcieli przetrwać, ale nie mieli na to sposobu. Często schodzili więc na drogę przestępstwa. To rozdzierająca historia, zupełnie inna od tej, którą oglądamy na pięknych pocztówkach - powiedział autor "Tajnej Warszawy". - Dla większości mieszkańców Warszawy, miasto było bardzo trudne i niewdzięczne - dodał. 

Pismo z dreszczykiem - "Tajny Detektyw" 

Książka i zawarte w niej opowieści w dużej mierze bazują na artykułach zawartych w "Tajnym Detektywie" -przedwojennym tabloidzie, który ukazywał się od 1931 do 1935 roku. Pismo traktowało głównie przestępstwach i brudnych interesach. - Stanowi dobry wizjer, przez który można zobaczyć, jak naprawdę wyglądały lata trzydzieste - zaznacza Jacek Dehnel. - Nie było to pismo dla ludzi biednych. Tych często nie było stać na prasę lub zwyczajnie nie umieli czytać. We współczesnej perspektywie często o tym zapominamy - podsumował. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Alicja Michalska

Gość: Jacek Dehnel (pisarz, tłumacz, malarz; autor "Tajnej Warszawy")

Data emisji: 12.11.2024

mat.prom./zch

Czytaj także

Magdalena Majcher: praca nad "Deadline'em" była dla mnie terapeutyczna

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2024 22:08
- Wątek kryminalny jest jedynie punktem wyjścia do rozważań na temat pędu rynku wydawniczego - tak o swojej najnowszej książce "Deadline" mówi Magdalena Majcher. Ile jest w Klarze Fidze, bohaterce powieści, jej autorki? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monika Borzym: pisząc dziennik, świetnie się bawię

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 14:46
Muzyka, kultura, jazz, psychologia, seksuologia to zawodowy świat Moniki Borzym. - Łączę to wszystko, to wszystko składa się na mnie - przyznaje artystka, która współtworzy Centrum Terapii Kulturą, gdzie organizuje tylko takie spotkania i warsztaty, na które sama chciałaby przyjść. Teraz zaprasza na dziennikowanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieczór autorski z Joanną Laprus i "Boginiami słowiańskich szeptów" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 13:42
Zaklęcia, modlitwy, szepty, Domownik i Południca - tego nie zabrakło na Czwórkowym spotkaniu z Joanną Laprus, pisarką, wydawczynią i autorką książek, m.in. "Boginie słowiańskich szeptów". "Wieczór autorski" z udziałem publiczności odbył się na antenie Czwórki. 
rozwiń zwiń