Paulina Holtz o pracy lektorki od kulis

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2025 11:23
- W Polsce jest tak, że wybiera się męskich lektorów. Kobiety mają dużo trudniej w tym zawodzie - mówi Paulina Holtz, aktorka oraz jedna z najchętniej słuchanych polskich lektorek. Jak wygląda jej praca za kulisami i z jakimi wyzwaniami wiąże się bycie głosem audiobooka? 
Paulina Holtz w studiu Czwórki
Paulina Holtz w studiu Czwórki Foto: Czwórka

Jedna z najlepszych polskich lektorek

Paulina Holtz znalazła się w trójce najchętniej słuchanych lektorów w serwisie BookBeat. - To bardzo przyjemne, dlatego że to wyróżnienie od słuchaczy. To nie jest opinia, którą ktoś chciałby nam sprzedać; statystyki mówią same za siebie - mówi gościni Czwórki.


Posłuchaj
37:52 PR4_08_01_2025_18_15_Stacja_kultura.mp3 Paulina Holtz o pracy lektorskiej (Stacja kultura/Czwórka)

 

- W Polsce jest tak, że wybiera się męskich lektorów. Kobiety mają dużo trudniej w tym zawodzie. To, że byłam w topowej trójce bez podziału na płci jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem - wyjaśnia gościni Czwórki. Dominacja mężczyzn w lektorskim fachu wynika z przyzwyczajenia do męskich głosów, które zazwyczaj towarzyszą widzom podczas oglądania obcojęzycznych filmów.


Wada, która starała się darem

Paulina Holtz swój niski głos zawdzięcza nie tylko godzinom ćwiczeń; dużą rolę gra wrodzona niedomykalność strun głosowych, która w medycynie traktowana jest jako wada anatomiczna. - Stąd ta niska i specyficzna barwa. Kiedy byłam kilkuletnią dziewczynką mówiłam bardzo podobnym głosem. Musiałam się nauczyć mówić wysokim głosem, zwłaszcza na scenie - wyjaśnia aktorka.


Zobacz także:


Jak mówi Paulina Holtz, jej przyciągający głos jest wypadkową wielu aspektów. - Wydaje mi się, że mam głos w rejestrach przyjemnych do słuchania. Są głosy, które sprawiają komfort emocjonalny. W szkole aktorskiej byłam jedyna na roku, której podwyższano głos, a nie obniżano - mówi Paulina Holtz. Według niej, w pracy lektorskiej trzeba znaleźć równowagę między tym, żeby nie odgrywać postaci, ale jednocześnie spowodować, że będą się one od siebie w pewien sposób różnić.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Praca&Pasja (@paulina_holtz)


Praca lektorska od kuchni

Jak twierdzi Paulina Holtz, wykształcenie aktorskie nie jest konieczne w pracy lektorskiej, aczkolwiek bardzo się przydaje. W szkole aktorskiej intensywnie ćwiczy się głos, a także nabywa się zdolności jego poprawnego wykorzystania. Co więcej, umiejętność budowania postaci, napięcia i przekazywania emocji również bardzo pomaga lektorom.

Czwórka prowadzi autorski podcast "Głosówka", w którym Maciej Motylski wraz ze swoimi gośćmi rozmawia o kulisach pracy lektorów. Jak powstają animacje, słuchowiska, radio, filmy czy audiobooki - kto za tym wszystkim stoi? W "Głosówce" zaglądamy do świata, którego nie widać, a który jedynie słychać.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gościni: Paulina Holtz (aktorka, lektorka)

Data emisji: 08.01.2025

Godzina emisji: 18.15

kajz

Czytaj także

Jacek Paśnik: pisarz może kłamać legalnie, ale trzeba to robić umiejętnie

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2024 13:00
- Pisząc "Tak szybko się nie umiera" chciałem, żeby świat tej powieści był na tyle wyczuty, na tyle zbadany, żeby była ona do czytania również dla osób, które pamiętają lato 1982 roku. Ja miałem wtedy "minus 15 lat" - mówi Jacek Paśnik. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Bonda wierzy, że literatura ma moc. A "W głąb" daje pretekst by mówić o kryzysie zdrowia psychicznego dzieci

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024 08:28
W najnowszej książce Katarzyny Bondy "W głąb" jest morderstwo, trauma, szpital psychiatryczny, jest też dobrze znany jej czytelnikom detektyw, Jakub Sobieski, który zawsze dostaje najtrudniejsze sprawy. - Ja nie napisałam książki o kryzysie psychiatrii dziecięcej w Polsce. Ja daję pretekst, żeby o tym mówić - przyznaje pisarka. - W tej książce wszystko się zaciera: wina, odpowiedzialność, wyrzuty sumienia. 
rozwiń zwiń