Bolek i Lolek na cokole

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2011 13:59
Rozsławili Polskę na całym świecie, byli obecni w programach telewizyjnych na wszystkich kontynentach. Bolek i Lolek, bohaterowie kultowej bajki dla dzieci, doczekali się pomnika.
Audio

Opowieści o przygodach dwóch sympatycznych chłopców, stworzone przez Władysława Nehrebeckiego, to z pewnością jedna z bajek wszech czasów. Z nieoficjalnych statystyk wynika, że na świecie zobaczyło ten film około miliarda ludzi.

– To bohaterowie, którzy rozsławili Polskę na chyba całym świecie, byli obecni w odbiornikach telewizyjnych na wszystkich kontynentach, a fanów mają nawet w Iranie – mówi Ewa Świerżewska, redaktor naczelna portalu qlturka.pl.

Dwaj chłopcy, których wszyscy z pewnością pamiętają z czasów swego dzieciństwa, doczekali się pomnika. Cokół stanie w Bielsku-Białej, bo własnie  tam, prawie 50 lat temu, narodzili się Bolek i Lolek. Pomnik ma zostać odsłonięty dopiero w czwartek i na razie cały projekt owiany jest tajemnicą, ale…

– Udało mi się podejrzeć fragment głowy jednego z chłopców i wydaje mi się, że zostali wykonani z brązu – snuje domysły Świerżewska. – Nie ma niestety charakterystycznych dla obu chłopców sterczących na czubku głowy kosmyków włosów.

W projekcie pomnika najprawdopodobniej nie znalazło się miejsce dla Toli, ale mimo to odsłonięcie odbędzie się z pompą.

– Pojawi się m. in. Joanna Olech, autorka nowej wersji przygód Bolka i Lolka. Będą też zabawy rysunkowe, a atrakcje-niespodzianki przygotowało Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w którym powstał kultowy serial – zapowiada Ewa Świerżewska.

Więcej na temat pomnika Bolka i Lolka słuchaj w audycji "Stacja Kultura" (w ramce po prawej stronie artykułu).

(kd)

Czytaj także

"W świecie kreskówek"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2011 19:10
Barwna opowieść o historii polskich filmów rysunkowych. W Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej narodziły się takie postacie jak Bolek i Lolek, czy Reksio. Dawni pracownicy studia opowiadają o tym, ile czasu trwało kiedyś wyprodukowanie 10-minutowego odcinka filmu rysunkowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pora na dobranoc

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 10:06
Wielu z nas niechętnie wraca wspomnieniami do szarych czasów PRL-u. Jednak istnieją pewne jego aspekty, które chętnie przywołują w pamięci nawet jego zagorzali przeciwnicy – mianowicie dobranocki.
rozwiń zwiń