Anna Jujka, choreograf, nauczycielka i tancerka hip hopem żyje od wielu lat. Styl ten poznała jeszcze jako dziecko i szybko stał się jej sposobem na życie.
Na jej zajęcia przychodzą ludzie w każdym wieku, przedstawiciele bardzo różnych profesji: od marketingowców po studentów politechniki. Po co im hip hop? – to zabawa i zastrzyk energii – odpowiadają zgodnie.
Styl ten ma w Polsce relatywnie krótką historię. W Stanach Zjednoczonych znany jest od czterech dekad. Jak zauważa jeden z uczestników kursu prowadzonego przez bohaterkę reportażu, hip hop wciąż się rozwija. - Kiedyś tańczono go w blokowiskach i był to styl życia. Teraz dla niektórych stanowi hobby, a dla innych jest po prostu pracą.
Anna Jujka zaznacza, że wokół tych dwóch dobrze znanych w środowisku młodzieżowym słów została zbudowana cała kultura. Ludzie, którzy przychodzą na takie zajęcia powinni mieć więc świadomość, że nie jest to tylko i wyłącznie styl taneczny.
Hip hop powstał na ulicy, dlatego jest naturalny i spontaniczny. Powstał, bo dyskryminowani mieszkańcy wielkomiejskich gett z USA chcieli, by ich wreszcie zauważono.
Narodził się z buntu, ale postuluje pokój. - Podstawowe hasło dla tej kultury to "peace, love, unity and having fun" ("pokój, miłość, jedność i zabawa") – podkreśla bohaterka reportażu.
Aby wysłuchać całego reportażu wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Reportaż "Hiphopowa mowa" przygotowała Ewa Michałowska.
Reportaży można słuchać na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 18.15. Zapraszamy.
Naszych reportaży mogą Państwo również słuchać na stronie internetowej Studia Reportażu i Dokumentu.
Zapraszamy też na naszą stronę na Facebooku!
(dmc)