Poznaj specyfikę PRL-u dzięki zabawie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 16:22
– Młodsi znają czasy komunizmu głównie z komedii, natomiast gra "Segment - PRL dla początkujących" pozwoli im poznać zarówno jasną, jak i ciemną stronę tamtego okresu – przekonuje Ewa Sularz z Domu Spotkań z Historią.
Audio
  • Rozmowa o grze miejskiej Segment, czyli PRL dla początkujących


Już od 1 lipca każdy chętny będzie mógł zagrać w plenerową grę miejską "Segment - PRL dla początkujących". Gra zainstalowana zostanie na stałe w Parku Kazimierzowskim w Warszawie. – Przypomina ona typową planszówkę, jaką jest "Chińczyk" czy "Monopol" – tłumaczy Ewa Sularz z Domu Spotkań z Historią. W audycji "Stacja Kultura" zdradzała szczegóły dotyczące gry.

– Na "Segment" składa się plansza o powierzchni stu metrów kwadratowych, na której narysowane są dwa kwadraty: zewnętrzny i wewnętrzny – tłumaczy gość Kuby Kukli. Ponadto specjalnie na jej potrzeby stworzone zostały wielkie, ale lekkie kostki.

A co z pionkami? – Po planszy poruszają się gracze – wyjaśnia Ewa Sularz. Co do zasad, to wszystko przebiega podobnie jak w grze "Monopol", czyli to od rzutu kostką zależy co dzieje się z graczem-pionkiem.

Jak tłumaczy gość Czwórki, każdy kwadrat wyznacza inną rzeczywistość. Jedna z nich nawiązuje do panującego w tamtych czasach systemu komunistycznego, a druga do świata podziemnej opozycji. Przemieszczając się po planszy każdy ma więc szansę poznać zarówno tę jasną, jak i ciemną stronę naszej historii, czyli np. wziąć udział w "walce" o papier toaletowy czy wyroby czekoladopodobne lub zostać internowanym bądź zmuszonym do emigracji. 

"Segment" pojawił się po raz pierwszy w ubiegłym roku w Gdańsku. Gra planszowa zainstalowana została tam na placu Solidarności z okazji 30-lecia powstania związku NSZZ "Solidarność". Wzbudziła tak wielkie zainteresowanie, że postanowiono przenieść ją do warszawskiej przestrzeni miejskiej, czego światkiem będziemy już wkrótce.

– To świetna atrakcja zarówno dla turystów, jak i dla mieszkańców, a także dla młodych i starych. Ci pierwsi mają szansę poznać prawdziwą specyfikę PRL-owskiej rzeczywistości, a drudzy przypomnieć sobie tamte czasy – puentuje Ewa Sularz.

Więcej szczegółów w rozmowie.

ap


Czytaj także

"Kolejka" uczy i bawi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2011 16:14
Decydującą o przetrwaniu w PRL-u sztukę stania w kolejkach po trudno dostępne towary przypomina gra opublikowana przez Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Frisbee i slak line idealne na miasto

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 13:45
Te sporty nie wymagają żadnych specjalnych warunków są więc doskonałą alternatywą dla piłki nożnej czy siatkówki. Ich wartość łatwo dostrzec, gdy jest się zmuszonym do spędzenia lata w mieście.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka na wizji – mobilnie!

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 08:00
Posiadacze smartfonów iPhone i Android mogą cieszyć się nielimitowanym dostępem do Czwórki! Dostępna jest już oficjalna aplikacja, która przenosi multimedialną treść Polskiego Radia na telefony komórkowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak powstała aplikacja Polskiego Radia na telefony?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 08:00
Posiadacze smartfonów iPhone i Android mogą cieszyć się nielimitowanym dostępem do Czwórki! Dostępna jest już oficjalna aplikacja, która przenosi multimedialną treść Polskiego Radia na telefony komórkowe.
rozwiń zwiń