Sabaton: Śpiewać o wojnie w te dni to zaszczyt

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 14:20
Znani z zamiłowania do wojennych tekstów muzycy wystąpią w pierwszych dniach września w Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie. Przed polską trasą udzielili wywiadu "Czwórce".
Audio
Sabaton
SabatonFoto: Wojciech Kusiński

Sabaton to szwedzki zespół z pogranicza power i heavy metalu, który miłość polskich fanów po raz pierwszy zaskarbił sobie wydanym w 2008 roku albumem "Art Of War". Wśród utworów na płycie znalazła się bowiem piosenka "40:1" opiewająca męstwo polskich żołnierzy w walce z przeważającymi siłami wojsk hitlerowskich w bitwie pod Wizną w 1939 roku.

- Pamiętam jak graliśmy ten utwór na polu bitwy nad Wizną w 70. rocznicę tego wydarzenia. To do dziś jedno z moich najmocniejszych koncertowych przeżyć - opowiadał w rozmowie z Kubą Kuklą wokalista grupy Joakim Broden.

Po sukcesie utworu "40:1" zespół poszedł za ciosem i skomponował piosenkę opowiadającą o walce polskich żołnierzy w Powstaniu Warszawskim.

- Na historię powstania natknęliśmy się przy okazji kręcenia teledysku do "40:1" w Muzeum Powstania Warszawskiego - opowiadają w Czwórce muzycy Sabatona. - Oczywiście słyszeliśmy o wydarzeniach w Warszawie już wcześniej, ale dopiero po wizycie w tej placówce dotarło do nas, o co chodzi.

Efektem wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego stał się utwór "Uprising" opowiadający o losach zrywu z 1944 roku. Teledysk do tej piosenki z udziałem generała Waldemara Skrzypczaka oraz Petera Stomare’a został nakręcony w Fabryce Norblina w Warszawie.

Obu tych utworów z pewnością nie zabraknie podczas najbliższych polskich koncertów Sabatonu. Rocznicę wybuchu wojny światowej uczczą wieczornym występem w Stoczni Gdańskiej. Następne koncerty grupa zagra we wrocławskim Arsenale (2 września) i warszawskim Parku Sowińskiego (3 wrzesnia).

Więcej szczegółów na temat tych koncertów i kulis historycznych zainteresowań szwedzkich muzyków w filmie "Sabaton w Czwórce".

 

 

KaW/bch

Czytaj także

Historia powstańczej radiostacji

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 09:06
"Halo, tu mówi "Błyskawica"! Stacja Nadawcza Armii Krajowej w Warszawie, na fali 32,8 oraz 52,1 m" – tak brzmiał pierwszy komunikat nadany na falach powstańczej radiostacji "Błyskawica", która zaczęła działać 8 sierpnia 1944 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa 1944 w komórce

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 15:00
Dzięki nowoczesnym technologiom historię Powstania Warszawskiego poznać można w zupełnie nowy sposób – przez telefon i rozszerzoną rzeczywistość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięci kobiet walczących w Powstaniu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2011 06:00
W najbliższą niedzielę o godzinie 14.00 spod warszawskiego kościoła św Jacka wyruszy Defilada Powstańcza.
rozwiń zwiń